Żeglarstwo – jak zdobyć patent i wypłynąć na szerokie wody?

Niekończące się wody, wiatr we włosach i szum fal to coś, co zapiera dech w piersiach za każdym razem, gdy znajdujemy się na jachcie. Tych niesamowitych wrażeń możemy doświadczać znacznie częściej, jeśli tylko pokusimy się o zrobienie patentu. Jednak kiedy, gdzie i jak do tego podejść?

Patent nie dla każdego?

Powszechnie panujące przekonanie, że patent żeglarski to coś, na co liczyć mogą tylko zaprawieni w bojach morskich żeglarze, jest bardzo mylne. Zdobycie uprawnienia na jacht, żaglówkę czy motorówkę wcale nie należy do zadań trudnych i nie ogranicza się tylko do tych, którzy dużo pływają. O patent starać się może każdy – niezależnie od wieku i doświadczenia. Wszystko, czego potrzeba to chęć i motywacja, a także kilka podstawowych informacji.

 

Trzy stopnie

Zdobycie patentu żeglarskiego to zadanie niezwykle proste. W sieci znaleźć można wiele szkół oferujących kursy na różnych poziomach, odbywające się w różnych odstępach czasu i o różnych długościach trwania. Co ważne, posiadając doświadczenie zdobyte w dzieciństwie – pływałeś z dziadkiem czy tatą – możesz bezpośrednio zapisać się na egzamin na konkretny stopień. No właśnie – nikt od razu nie zostaje kapitanem, nawet najbardziej doświadczeni.

Patenty żeglarskie dzielą się na:

  • patent żeglarza jachtowego,
  • patent jachtowego sternika morskiego równoznaczny z uprawnieniami motorowodnego sternika morskiego,
  • patent kapitana jachtowego równoznaczny z uprawieniami kapitana motorowodnego.

Kiedy i gdzie?

Kursy na uzyskanie patetntu rozpoczynają się późną wiosną, w okolicach kwietnia i kończą jesienią, zazwyczaj w październiku. Od Ciebie zależy, kiedy zdecydujesz się na kurs – warto jednak wiedzieć, że sezonowe, letnie kursy są znacznie droższe ze względu na ładniejszą pogodę.

Co do samego egzaminu – zazwyczaj wszelkie formalności załatwia już szkoła, w jakiej podejmiesz się kursu. Nierzadko możliwe jest także uzyskanie certyfikatu ISSA, który przydatny jest zwłaszcza podczas żeglugi zagranicznej.

/M. S.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: