Sexting – co to jest i czy można się od niego uzależnić?

Czasy, gdy za pomocą niemalże każdego komunikatora internetowego można przesyłać wiadomości tekstowe i obrazy, stały się okazją do rozwoju nowego zjawiska – sextingu. Jest to forma wymiany osobistych treści erotycznych pomiędzy użytkownikami. Jednak czy to bezpieczne?

Spis treści

Sex + Texting

Nazwa tego zjawiska powstała z połączenia dwóch angielskich słów: sex (seks) i texting (wysyłanie wiadomości SMS) i w głównej mierze wyjaśnia definicję tej czynności. W 2009 roku zespół badawczy z Pew Research Center zlecił analizę tego zjawiska. Badania ujawniły, że istnieją trzy typu sextingu:

  1. Wymiana erotycznych treści wyłącznie pomiędzy dwoma partnerami.
  2. Wymiana erotycznych treści pomiędzy partnerami, którzy udostępniają te treści poza związkiem.
  3. Wymiana erotycznych treści pomiędzy osobami, które jeszcze nie są w związku, jednak przynajmniej jedna z tych osób ma nadzieję na rozpoczęcie związku z drugą.

Wraz ze wzrostem liczby urządzeń mobilnych z wbudowanym aparatem i dostępem do Internetu zwiększa się powszechność zjawiska wysyłania erotycznych treści do innych osób. To stosunkowo nowa praktyka i trudno odnieść się do niej w 100% pozytywnie lub całkowicie negatywnie. Głównym wyznacznikiem może być zgoda na udostępnianie takich zdjęć.

Definicja sextingu

W 2014 roku Fundacja Dzieci Niczyje opublikowała wyniki badania ilościowego pt. „Seksting wśród polskiej młodzieży”, w którym przedstawiała ogólną definicję zjawiska przesyłania treści o charakterze erotycznym. Wprowadzenie do badania uświadamia, że są to głównie nagie lub półnagie zdjęcia, które wysyła się za pomocą Internetu i telefonu komórkowego. Według ww. badań wynika, że problem dotyczy 11% dziewcząt i chłopców w wieku 15-18 lat. Do wysyłania półnagich lub nagich zdjęć przyznaje się co dziesiąty nastolatek.

Sexting w świecie nastolatków

SMS-y czy komunikatory internetowe stają się centralnym elementem życia społecznego nastolatków. Wysyłanie półnagich lub nagich zdjęć jest popularne szczególnie wśród nastolatków, a wynika to z początków fascynacji seksem, zainteresowaniem płcią przeciwną czy zwykłą ciekawością. Niestety, konsekwencje takiego zjawiska mogą być bardzo poważne. Wysłane znajomemu zdjęcie może trafić do publicznego obiegu w celu żartu czy ośmieszenia drugiej osoby. Co więcej, sytuacja staje się groźna wtedy, gdy zdjęcia przesyłane są osobom poznanym w wirtualnym świecie. W wielu sytuacjach osoba po drugiej stronie okazuje się oszustem, który specjalnie podszywa się pod młodego człowieka tylko po to, by wyłudzić od nastolatka tego typu zdjęcia.

Wysyłanie zdjęć wśród dorosłych

Inaczej do kwestii sextingu można podejść, patrząc na wiek i świadomość użytkowników. Zjawisko porównuje się do pikantnego flirtu na odległość. Wśród zalet takiej formy komunikacji podaje się między innymi dłuższy czas na zastanowienie się nad sformułowaniem wiadomości tak, by przyniosła ona zamierzony efekt. Wysyłanie wiadomości z podtekstem można potraktować poważnie lub jako żart. Udostępnianie takich treści może podsycić pożądanie i wzajemną fascynację w związku. Powstały jednak żelazne zasady sextingu – co to oznacza? Przede wszystkim to, by nie wysyłać erotycznych wiadomości osobom, które dopiero się poznało, tylko do tych, do których ma się całkowite zaufanie.

Zagrożenia dla nastolatków i dorosłych

Wcześniej wymieniane groźne sytuacje odnoszą się zarówno do nastolatków, jak i dorosłych. Decydując się na (z pozoru niewinne) zabawy związane z sekstingiem, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że udostępnianie zdjęcie w sieci, może już nigdy z niej nie zniknąć. Półnagie lub nagie zdjęcia mogą trafić w niepowołane ręce i zostać upublicznione. Wiąże się to natomiast z ryzykiem ośmieszenia, odrzucenia, szantażem, stresem, depresją, a nawet próbami samobójczymi.

Sexting jako uzależnienie

Kolejnym zagrożeniem w tematyce wiadomości erotycznych jest uzależnienie. Dla niektórych sexting jest podstawowym zachowaniem związanym z uzależnieniem seksualnym. Co to oznacza? Przede wszystkim fakt, że uzależnienie seksualne jest związane z obsesyjnymi oraz kompulsywnymi myślami i działaniami, a także niezdolnością do kontrolowania tego zachowania. Podobnie, jak najbardziej powszechne uzależnienia (alkoholizm, narkomania, hazard), również uzależnienie na tle seksualnym niszczy relacje rodzinne, poczucie własnej wartości i wiele innych. Takie zjawisko może mieć charakter postępowy. Oznacza to, że osoba, która cierpi z powodu uzależnienia seksualnego, będzie spędzać coraz więcej czasu i energii, angażując się w określone zachowania związane z uzależnieniem. Może zacząć się niewinnie, a później, nie kontrolując tego, osoba uzależniona będzie poszukiwała bardziej intensywnych doświadczeń. W tej kwestii niezbędna będzie terapia w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień.

Źródła:

https://www.pewresearch.org/fact-tank/2009/12/29/sext-senders/

http://fdds.pl/wp-content/uploads/2016/05/Wojcik_Makaruk_Seksting_wsrod_polskiej_mlodziezy.pdf

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 15

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: