5 głównych błędów żywieniowych

Na temat odżywiania i właściwej diety powstało mnóstwo materiałów, artykułów i książek. Wiele informacji, rzekomo popartych badaniami naukowymi, jest ze sobą sprzecznych. Pewnym produktom przypisuje się właściwości, których nie posiadają, a diety odchudzające tak naprawdę działają niekorzystnie na wydolność organizmu i go osłabiają.

Każdy z nas popełnia czasem błędy czy tak zwane „grzeszki żywieniowe”. Jeśli zdarzają się sporadycznie, można nie zwracać na nie uwagi. Niestety zdarzają się osoby, dla których nieprawidłowe zachowania żywieniowe stały się codziennością i które nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji. Oczywiście cały czas sporo się o tym mówi. Opiszę te, z którymi najczęściej spotykam się w gabinecie:

Spis treści

Jedzenie jednego posiłku w ciągu dnia

Bardzo często spotykam się z osobami, które chcąc schudnąć, jedzą tylko jeden posiłek w ciągu dnia, najczęściej po południu. Niestety takie postępowanie przyczynia się do spowolnienia metabolizmu i skutek jest odwrotny do zamierzonego.

Niejedzenie śniadań

Nie bez przyczyny mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i nie da się zastąpić go wypitą na szybko kawą. Dobrze zbilansowane śniadanie da nam energię do działania – tak ważnej szczególnie dla naszego mózgu. Warto też przypilnować dzieci by jadły śniadania.

Brak odpowiedniego nawodnienia

Wiele osób nie ma nawyku picia wody – wybierają słodkie, gazowane napoje, które poza dostarczeniem pustych kalorii nic nie wnoszą. Są też osoby, które prawie w ogóle nie piją płynów, często są ospałe i cierpią na bóle głowy ze względu na lekkie odwodnienie. Każdy z nas powinien wyrobić sobie nawyk wypijania ok 2l płynów – to zdecydowanie najprostszy do wyrobienia zdrowy nawyk.

Podjadanie

Wiele osób nie je tylko w momencie uczucia głodu, lecz dlatego, że lubi coś podjadać – najczęściej są to rzeczy niezbyt zdrowe, cukierki, paluszki, chrupki – niestety podobnie jak ze słodkimi napojami trudno doszukać się w nich wartości odżywczych. Często też sięga się po nie wieczorami, co skutkuje uczuciem ciężkości na żołądku.

Nagradzanie jedzeniem

To niestety bardzo częste – klasyczny przykład „jak zjesz obiadek, to dostaniesz deser”. Nie jest to dobry sposób, ponieważ zaczynamy kojarzyć jedzenie z nagrodą i często takie nagradzanie samych siebie praktykujemy w życiu codziennym.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.6 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->