Stretching ud i łydek

Rozciąganie jest jednym z podstawowych elementów każdego treningu sportowego. Bez względu na to, czy biegasz, jeździsz na rowerze, chodzisz po górach czy uprawiasz dowolny sport, po skończonym treningu powinieneś wykonywać zestaw ćwiczeń rozciągających, które pomogą obniżyć temperaturę mięśni i zapobiegać kumulowaniu w nich kwasu mlekowego. Dzięki rozciąganiu, mięśnie, pasma mięśniowe i ścięgna stają się bardziej elastyczne, a nasze ciało łatwiej utrzymuje pożądaną sylwetkę, dlatego stretching ud i łydek powinny wykonywać nie tylko osoby aktywne, ale także wszyscy ci, którzy sporo czasu spędzają w jednej pozycji.

Stretching ud i łydek w dużej mierze polega na osiągnięciu pewnego określonego stanu napięcia mięśniowego, które należy przeczekać, na następnie stopniowo uwalniać, powracając do pozycji wyjściowej. Mówimy wówczas o rozciąganiu statycznym. Po wykonanej rozgrzewce lub zakończonym treningu warto wykonać proponowany poniżej zestaw ćwiczeń.

Stretching tylnych mięśni ud

Rozciąganie tylnych mięśni uda możesz wykonać poprzez wykonywanie prostych skłonów tułowia. Stań prosto z nogami złączonymi przy sobie, następnie pochylaj się do przodu, starając się palcami rąk dotknąć palców stóp. Uwaga: nie zginaj nóg w kolanach! Staraj się wytrzymać kilka sekund w tej pozycji i powróć do pozycji wyjściowej.

Stretching przednich mięśni ud

Stretching przednich części ud możesz wykonać poprzez zginanie nogi w kolanach i przyciąganie stopy do pośladka. Stań na jednej nodze, drugą zegnij w kolanie. Złap stopę dłonią i przyciągaj do tyłu, starając się dotknąć pośladka piętą. Ćwiczenie powtórz kilka razy, zmieniając nogi.

Stretching łydek

Wykonując proste ćwiczenie, skutecznie zredukujesz napięcia mięśniowe w tylnych częściach łydek. Stań przed ścianą, drzewem lub inną pionową przeszkodą, zapierając się o nią wyprostowanymi rękami. Jedną nogę zegnij w kolanie i zrób wykrok do przodu (stopa blisko ściany), drugą wyrzuć do tyłu wyprostowaną. Nie odrywając od ziemi stóp, staraj się napierać górną częścią ciała na ścianę. Poczujesz wówczas napięcie w mięśniach łydki nogi pozostającej z tyłu. Zwiększaj napięcie, dociskając nogę do ziemi (tak, jakbyś wciskał pedał gazu w samochodzie), wykonując przy tym głębokie wdechy i wydechy powietrza. Zmień nogę i powtórz ćwiczenie kilka razy.

Stretching ud i łydek to ćwiczenia angażujące wiele partii mięśniowych, łatwe do wykonania i niezwykle efektywne. Warto je stosować zarówno przy ciężkich treningach, jak i przy prowadzeniu siedzącego trybu życia, by zmniejszać ryzyko kontuzji, urazów i zwyrodnień.

/km

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.7 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: