Zbyt wiele młodych osób w Polsce spożywa alkohol

Z roku na rok problem spożywania alkoholu i stosowania środków odurzających wśród młodzieży jest coraz większy. Napoje alkoholowe wypijane są już przez nastolatków w wieku 13-15 lat. Prawie każdy nastolatek ma na swoim koncie pierwsze eksperymenty związane z próbowaniem piwa, wina czy innych mocniejszych trunków. Statystyki wskazują, że po alkohol w dalszym ciągu zdecydowanie częściej sięgają chłopcy.

Czym skutkuje nadużywanie alkoholu w młodym wieku?

Alkohol działa destrukcyjnie na organizm człowieka – wszyscy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Jednak jeśli chodzi o młodzież, jego negatywne działanie jest jeszcze większe. Wynika to głównie z tego, że nastolatki nie mają doświadczenia w jego spożywaniu i nie zdają sobie sprawy z poważnych konsekwencji, które odbiją się na ich zdrowiu. Ponadto młody organizm dopiero dojrzewa, a alkohol może zaburzyć jego prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Do najważniejszych skutków wynikających ze spożywania alkoholu przez młodzież należą:

  • zaburzenia funkcjonowania mózgu i jego wcześniejsze starzenie się,
  • uszkodzenia wątroby,
  • trudności z koncentracją i uczeniem się,
  • agresywne zachowania,
  • nadpobudliwość,
  • obniżenie aktywności psychicznej,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia choroby alkoholowej w przyszłości.

Dlaczego młodzież sięga po alkohol?

Głównym powodem jest chęć odprężenia się oraz nabranie śmiałości w nawiązywaniu nowych kontaktów z rówieśnikami. Spożywanie piwa lub wina według nastolatków sprawia, że wspólna zabawa jest jeszcze bardziej interesująca a impreza atrakcyjniejsza. Spożywanie alkoholu jest dla nich również równoznaczne z dorosłością. Może też wyrażać chęć buntu i łamanie obowiązujących zasad.

W Polsce problem spożywania alkoholu przez nastolatki nie maleje, a liczba młodych osób korzystających z różnego rodzaju używek stale rośnie. Próbą zmniejszenia tego zjawiska mogą być kampanie informacyjne przeprowadzane w szkołach, mające na celu uświadamianie młodzieży o szkodliwości picia napojów alkoholowych w młodym wieku.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: