Objawy odstawienia narkotyków

Zespół abstynencji, znany też jako zespół odstawienia, to nieodłączna część każdego rzucania nałogu. Pomimo tego, nie jest to zespół zbieżnych objawów dla każdego nałogu. Wręcz przeciwnie, uzależnienie od różnych substancji najczęściej objawia się zupełnie innymi efektami w przypadku decyzji o rzuceniu nałogu. Jak to wygląda w przypadku narkotyków? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Co warto wiedzieć?

Najczęstsze fizyczne dolegliwości powstałe wskutek odstawienia nie należą do najprzyjemniejszych — spadek obecności narkotyku w organizmie zaburza funkcjonowanie układu trawiennego, krążenia i nerwowego. Nie bez wpływu pozostaje to również na psychikę osoby odstawiającej narkotyki. Stany lękowe, rozdrażnienie i niezwykle trudny do opanowania głód narkotykowy stanowią bardzo dużą przeszkodę już na samym początku drogi do trzeźwości.

Zespół abstynencyjny w żadnym wypadku nie jest taki sam dla każdej osoby zażywającej narkotyki. Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jakich objawów może spodziewać się osoba rezygnująca z narkotyków. Podstawową kwestią jest tutaj rzecz jasna rodzaj narkotyku. W zależności od jego składu, substancji psychoaktywnej oraz tym samym wywoływanych efektów — im bardziej intensywnie, tym skuteczniej potrafią od siebie uzależnić. Ponadto niezwykle istotny jest też „staż” narkomana oraz jego nawyki dotyczące rozmiaru zażywanych dawek. W obu tych przypadkach relacja jest wprost proporcjonalna — im dłużej osoba uzależniona brała narkotyki oraz im większe były to dawki, tym trudniejszy będzie proces odstawienia.

Jaki narkotyk najtrudniej rzucić?

Zdecydowanie najtrudniej rzucić narkotyki z kategorii opioidów, czyli kodeinę, heroinę, czy morfinę. Potocznie określane są jako narkotyki ciężkie i jest to definicja zdecydowanie zbieżna z procesem odstawienia. Narkotyki te uzależniają na tyle silnie, że głód narkotykowy pojawia się już po 8 godzinach od ostatniej dawki i jego ostra faza nie ustępuje przez nawet 10 dni. Kolejna faza, której objawy są już delikatniejsze, potrafi trwać do 30 tygodni, a zażycie choćby jednej dawki w tym okresie przywraca pełny stopień uzależnienia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: