Zarządzaj swoim czasem – listy to do!

Metody organizowania codzienności mogą wydawać się nieistotne, ale naprawdę ułatwiają życie. Jednym z najoczywistszych sposób na zarządzanie swoim czasem jest przygotowywanie listy rzeczy do zrobienia, która pozwala skutecznie realizować zaplanowane działania. Dzięki niej o niczym nie zapomnisz i zaoszczędzisz sporo czasu.

O co chodzi?

Formuła listy rzeczy do zrobienia jest bardzo prosta – zapisujesz na kartkę czy do ulubionego notesu listę rzeczy, które musisz (i chcesz) zrobić w ciągu dnia. Chodzi zarówno o obowiązki rodzinne, jak i zawodowe, a także wszelkie czynności związane z prowadzeniem domu (sprzątanie, wyprowadzenie psa, skoszenie trawy). Aby zrobić to prawidłowo, trzeba pamiętać o tym, żeby kartkę (notes) zawsze mieć pod ręką, aby zerkać na nią i ewentualnie móc coś dopisać. To nie mogą być też przesadnie czasochłonne zajęcia, a raczej drobnostki do zrobienia w mniej niż godzinę. Świetnie sprawdza się jednoczesne prowadzenie dwóch list – na cały tydzień i konkretny dzień.

Dlaczego to działa?

Listy rzeczy do zrobienia naprawdę mogą pomóc zarządzać Twoim czasem. Dlaczego warto je robić? Po pierwsze, odciążysz swoją pamięć i uwolnisz z głowy parę zbędnych myśli. Kiedy staramy się zapamiętać, że musimy coś zrobić, skupiamy na tym jakąś część uwagi. W ten sposób obniżamy swoją produktywność w innych działaniach, a często i tak zapominamy o połowie zaplanowanych rzeczy. Po drugie, kiedy zaplanujesz parę czynności, przestaniesz poświęcać czas na bzdury, bo po prostu nie będziesz miał na to czasu. Po trzecie, „notowanie” obowiązków w myślach bardzo przytłacza.  Zapisywanie zadań w pewien sposób odciąży mózg od myślenia. Spisanie listy przyniesie Ci ulgę! Umysł da sobie wolne od gorączkowego myślenia, co trzeba zrobić. To pierwszy krok do tego, by pożegnać się ze stresem – nawet w najbardziej zapracowany dzień! Świadomość, że o niczym nie zapomnisz i masz sytuację pod kontrolą to największa zaleta sporządzania listy rzeczy do zrobienia.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: