Skąd się bierze strach przed sukcesem?

Jedną z najczęstszych przyczyn zaniechania podejmowania działań jest strach przed porażką. Zdarza się jednak, że również możliwość osiągnięcia sukcesu może okazać się blokadą na drodze do realizacji celu i spełniania marzeń. Co może być przyczyną lęku przed sukcesem?

Bierność nie zawsze jest oznaką lenistwa

Ile razy zdarza nam się przekładać zrobienie jakiejś rzeczy na jutro, kolejny tydzień, miesiąc, a ostatecznie zaniechujemy jakichkolwiek działań? Warto wiedzieć, że nie zawsze jest to związane z lenistwem, ale może być oznaką strachu przed sukcesem, przed wprowadzeniem rzeczywistej zmiany, której z różnych powodów możemy się obawiać. Zamiast tego decydujemy się zostać w sferze komfortu, która oznacza bierność i niechęć do zmian, mimo że bardzo nam na czymś zależy.

Zmiana nie musi być zła

Wielu z nas realizacja celu kojarzy się ze zmianami, które nastąpią w życiu po jego osiągnięciu. Myślimy, że wyższa pozycja społeczna, stanowisko czy zarobki zmienią osobę, którą byliśmy do tej pory oraz wpłyną na cechy naszego charakteru czy relacje z innymi ludźmi. Warto potraktować osiągnięcie sukcesu jako wyzwanie do lepszego poznania siebie i swoich słabości, a odkrycie negatywnych elementów osobowości to świetna okazji do pracy nad sobą. Jeżeli obawiasz się, że sukces zniszczy twoje relacje z innymi, pamiętaj o tym, że wartościowe związki opierają się na wzajemnym motywowaniu do stawania się lepszym człowiekiem i spełniania marzeń, dlatego nie warto z nich rezygnować, próbując dopasować się do jakiegoś towarzystwa.

Sukces to dopiero początek

Lęk przed sukcesem może być spowodowany także obawą przed nadmiarem pracy, który będzie następstwem jego osiągnięcia. Uświadomienie sobie, że utrzymanie sukcesu może być znaczenie trudniejsze i wiązać się z wieloma godzinami ciężkiej pracy, dla wielu osób bywa paraliżujące. W rzeczywistości sukces będzie sukcesem tylko wtedy, gdy przyniesie ci radość, a zatem będziesz umiał znaleźć harmonię między regularną pracą a odpoczynkiem.

Osiągnięcie sukcesu to początek nowych wyzwań, które wcale nie muszą cię przerastać. Każdego dnia pracujesz na to, by go osiągnąć, dlatego nie bój się po niego sięgnąć.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2.3 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: