Wpływ odżywiania na nasze życie

Jedzenie i dieta ma niezwykle ważny wpływ na nasz wygląd, zdrowie i samopoczucie. Pośród wielu sposobów i metod żywieniowych, niełatwo jest stwierdzić, która z nich przynosi najwięcej korzyści i jak należy się odżywiać.

Niektóre osoby, tworząc swoje posiłki, nie stosują się do żadnych zasad i kierują się wyłącznie apetytem. Inni natomiast, biorą pod uwagę każdy składnik oraz dokładnie analizują wartości odżywcze posiłków przygotowywanych każdego dania. Każdy z tych dwóch skrajnych przypadków ma swoje plusy oraz minusy. Z jednej strony, zdrowe odżywianie ma pozytywny wpływ na cały nasz organizm. Z drugiej strony, stała powściągliwość oraz powstrzymywanie się przed jedzeniem, często niezdrowych i kalorycznych, przysmaków powoduje frustracje i niezadowolenie. Jak więc należy się odżywiać i czy zalecane jest kierowanie się piramidą żywieniową?

Czy warto kierować się piramidą żywienia?

Piramida żywienia składa się z 6 pięter i pokazuje nam, jaki powinien być udział danych składników w codziennym odżywianiu. Według ogólnych zaleceń można stwierdzić, że konieczny jest wysiłek fizyczny, spożywanie białka, witamin, soli mineralnych i błonnika, a także tłuszczy i węglowodanów. W czasach panowania popularnych diet wegańskich i bezglutenowych można zauważyć jednak dużo mniejsze zaufanie do piramidy. Wiele osób nie stosuje się do jej zasad, a mimo to, prowadzi zdrowy, zbilansowany tryb życia. Kontrowersyjnymi pozycjami są głównie węglowodany i białko.

   

Mimo wielu przeciwników piramida żywieniowa jest poparta badaniami i zalecana przez wielu dietetyków. Posiada ona wiele uniwersalnych zasad i niezaprzeczalnych faktów, które mówią nam, jak ważna jest aktywność oraz jedzenie warzyw i owoców. Piramida mówi nam także o tym, jak istotna jest woda, co należy ograniczać oraz przedstawia nadrzędność węglowodanów nad tłuszczami. Jej ponadczasowość pokazuje nam zatem najważniejsze zasady i cenne wskazówki, którymi należy się kierować każdego dnia. Nawet gdy nie opieramy się całkowicie o przedstawione tam reguły odżywiania, należy traktować piramidę jako ogólny obraz potrzeb naszego organizmu i wprowadzić kilka zaczerpniętych z niej zasad do swojej codzienności.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->