Jak rozpoznać niedobór wapnia?

Wapń to pierwiastek, który buduje kości i zęby. Jego zakres działania jest jednak dużo szerszy. Pierwiastek ten jest również aktywatorem enzymatycznym i wtórnym przekaźnikiem. Bierze on udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, krzepnięciu krwi, skurczu mięśni szkieletowych, gładkich i mięśnia sercowego, reakcjach zapalenia, regeneracji komórek oraz wydzielaniu hormonów i neurotransmiterów. Jego niedobór w organizmie będzie manifestował się na wiele sposobów.

Spis treści

Czym jest niedobór wapnia?

Statystyki mówią, że problem niedoboru wapnia może dotykać aż 40 procent społeczeństwa. Zdiagnozować można go za pomocą badania surowicy krwi. Kiedy wyniki pokazują stężenie wapnia mniejsze niż 2,25 mmol/l, należy wówczas mówić o stanie chorobowym tj. hipokalcemii. Najczęściej powodem schorzenia jest niedostateczna ilość wapnia w codziennej diecie, choć bywają także inne przyczyny np. zaburzenia hormonalne, okres ciąży i karmienia piersią, choroby tarczycy, menopauza czy niedobór witamy D. Zapotrzebowanie na wapń zmienia się wraz z wiekiem. Przyjmuje się, że przeciętnie osoba dorosła powinna spożywać 1000 mg na dobę, inaczej może dojść do rozwoju hipokalcemii. Więcej o tym schorzeniu można dowiedzieć się klikając w link: https://calperos.pl/blog/sg/hipokalcemia-niedobor-wapnia-objawy-leczenie-i-profilaktyka/.

Objawy niedoboru wapnia

Objawy niedoboru wapnia są zróżnicowane i nie zawsze oczywiste. Jednym z charakterystycznych symptomów jest problem z pracą serca i ciśnieniem krwi, pojawia się również trudność z krzepnięciem krwi. Człowiek często czuje się osłabiony i zmęczony, może być drażliwy i cechować się obniżonym nastrojem. Pojawia się większe ryzyko urazów i złamań kości, rozwijają się choroby zębów i dziąseł. Charakterystycznym symptomem są skurcze i osłabienie mięśni. Chorzy skarżą się również na zawroty głowy i drżenie twarzy. Pogorszeniu ulega kondycja paznokci i włosów. Na skórze mogą pojawić się zmiany łuszczycowe czy wysypki o charakterze alergicznym. Naskórek często jest wysuszony, może wywoływać wrażenie swędzenia.

Jak zwalczyć niedobór wapnia?

Osoby, które podejrzewają u siebie niedobór wapnia, powinny przede wszystkim zgłosić się na badanie krwi, które może potwierdzić te przypuszczenia. W przypadku stwierdzenia hipokalcemii najważniejsze jest to, aby zacząć uzupełniać niedobory pierwiastka. Pomoże w tym zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w produkty z wapniem. Należy do nich przede wszystkim nabiał, a także ryby (głównie szprotki i sardynki). Warto sięgnąć po owoce (np. pomarańcze i mandarynki), warzywa (np. kapustę, brokuły, pietruszkę) i rośliny strączkowe. Wapń znajduje się również w takich produktach jak nasiona i orzechy. Jednocześnie należy zrezygnować z palenia papierosów, nadmiernego picia alkoholu czy kawy. Warto ograniczyć spożycie kolorowych napoi gazowanych, słodyczy, soli i tłuszczów zwierzęcych. Wszystkie te produkty utrudniają wchłanianie wapnia lub przyśpieszają proces jego wydalania z organizmu. Oprócz odpowiedniej diety, w niektórych przypadkach niezbędna będzie suplementacja.

Suplementacja wapniem

Duże niedobory wapnia wiążą się z koniecznością szybkiego uzupełnienia poziomu tego pierwiastka w organizmie. Pomagają w tym suplementy wapnia. Można je zakupić bez trudu w aptece. Warto jednak wybrać preparat, który cechuje się dużą wchłanialnością wapnia. Pod tym względem numerem jeden jest Calperos, który zawiera węglan wapnia. Zjonizowany wapń jest najlepiej metabolizowany przez ludzki organizm. Calperos ma formę twardych kapsułek, które najlepiej przyjmować jest w trakcie posiłków. Sposób dawkowania najlepiej jest indywidualnie ustalić z lekarzem. Więcej o produkcie można przeczytać na: https://calperos.pl/.

Każdy człowiek, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia, powinien dbać o odpowiedni poziom wapnia w swojej diecie. Zwłaszcza że niedobór tego pierwiastka potrafi długo nie dawać o sobie znać, by w końcu ujawnić się za sprawą licznych i dokuczliwych objawów. Należy być więc czujnym. Najlepiej jest regularnie sprawdzić poziom wapnia w organizmie za sprawą badania krwi.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->