Toniki wzmacniające – czym są?

Stosowanie toników wzmacniających może pomóc we wzmocnieniu organizmu. Produkty tego typu uznawane są za leki lub suplementy diety, w zależności od składu. Jak wybrać tonik wzmacniający dla siebie? Sprawdź nasz przewodnik po najpopularniejszych składnikach toników. Rynek suplementów diety jest w Polsce bardzo rozbudowany. Chętnie korzystamy z mocy kapsułek, tabletek i olejów zapewniających szereg korzyści zdrowotnych. Osobną kategorią suplementów są toniki wzmacniające. To kompleksowe formuły w płynnej postaci, zawierające w sobie miksturę składników prozdrowotnych. Zazwyczaj dedykowane są osobom zmagającym się z określonymi dolegliwościami lub w określonym wieku. Warto pamiętać, że jako suplement diety, tonik wzmacniający jest produktem uzupełniającym. Nie powinien być stosowany jako alternatywa dla konwencjonalnej terapii, zwłaszcza przy poważniejszych dolegliwościach.

Spis treści

Lek czy suplement – od czego to zależy?

Tonik wzmacniający może być lekiem albo suplementem. Co decyduje o tym, że trafia on do określonej kategorii? Głównie to, czy składniki produktu są standaryzowane. Jeśli nie są, tonik musi być uznany za suplement diety, a nie lek.

Toniki wzmacniające – jak działają?

W zależności od kompozycji składników, toniki mogą wykazywać różne działanie. Popularną kategorią są toniki wzmacniające dla seniorów. Zawierają one koktajl dobroczynnych substancji, dodających energii, poprawiających samopoczucie i koncentrację oraz wspomagają pracę różnych organów.

Wiele toników stworzonych jest z myślą o wzmocnieniu pracy układu sercowo-naczyniowego lub szkieletowo-mięśniowego.

Jakie składniki można znaleźć w tonikach wzmacniających?

Do najpopularniejszych składników w tonikach należą:

  • kompleksy witamin;
  • wyciągi z owoców, liści i korzeni (na przykład owoców głogu, korzeni kozłka lekarskiego czy ginko biloba);
  • żelazo;
  • soki i ekstrakty.

Przy stosowaniu toników zawierających witaminy i żelazo, trzeba szczególnie pamiętać o odpowiednim dawkowaniu. Nic nie jest dobre w nadmiarze – zbyt częste stosowanie toniku może zaszkodzić. Wskazane dawkowanie podawane jest na ulotce dołączonej do opakowania.

Czego unikać w tonikach wzmacniających?

Toniki to w założeniu produkty mające wpływać korzystnie na zdrowie. Mogą zawierać jednak składniki, które niekoniecznie mu sprzyjają. Niektóre nalewki zawierają w składzie cukier, który poprawia smak produktu i konserwuje. Osoby, które go unikają – na przykład diabetycy – powinny szukać toników zawierających substancje słodzące takie jak stewia (aspartam nie należy do najzdrowszych alternatyw).

Wiele nalewek wzmacniających zawiera w skłądzie alkohol. Często jest on konieczny, aby rozpuścić wyciągi ziołowe i wzmocnić działanie składników aktywnych. Procentowa zawartość alkoholu zależy od producenta. Niektóre na rynku nalewki są dość mocne – mają ok. 17-18%. Rzadko zdarzają się mocniejsze produkty. Niemniej, trzeba pamiętać o tym aspekcie, wybierając tonik wzmacniający – nie każdy może spożywać alkohol ze względu na różne choroby czy też z wyboru.

Wybierając tonik, warto skonsultować się z lekarzem – niektóre składniki, na przykład wyciąg z głogu, mogą wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, obniżając ich skuteczność.

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-dzialaja-toniki-wzmacniajace/  

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->