Chroń swoje dziecko przed uzależnieniem od hazardu

Granie we wszelkiego rodzaju rozgrywki czy to związane z zawodami, czy też automatami to przyjemność, która nierzadko przeradza się w problem, jakim jest uzależnienie. Na uzależnienie od hazardu narażeni są przede wszystkim młodzi ludzie, którym nierzadko ciężko oprzeć się pokusom współczesnego świata. Dlaczego warto chronić dzieci przed hazardem?

Hazard formą ucieczki

Młodzi ludzie, którzy zaczynają swoją przygodę z hazardem, z czasem zaczynają zauważać, że jest to forma ucieczki od rzeczywistości. Co ważne, hazard dostarcza im ekscytacji i wielu silnych emocji, a także daje poczucie podniecenia, jakiego dotychczas nie znali. Jest to swego rodzaju zatopienie się w iluzji, w innym świecie, który uzupełnia braki świata realnego.

Jak wygląda uzależnienie behawioralne?

Układ nerwowy młodego człowieka stale się rozwija, a tym samym jest niezwykle podatny na wszelkie uzależnienia, a zwłaszcza te, które wywołują silne doznania, dostarczają nowych emocji i wrażeń. W przypadku hazardu tego typu uczucia pojawiają się już w pierwszym etapie uzależniania behawioralnego. Co ważne, młode osoby nie tylko szybko popadają w uzależnienie, ale i pozostają w nim znacznie dłużej niż dorośli – nierzadko jest im znacznie trudniej wyjść z uzależniania.

Główne czynniki

Które z czynników zewnętrznych przyczyniają się do uzależnienia od hazardu? W przypadku młodych osób największy wpływ ma otoczenie – tak samo, jak w przypadku narkotyków czy tytoniu, tak i uzależnienie od hazardu jest nierzadko próbą przypodobania się znajomym, popisania przed rówieśnikami i chęci stania się sławnym, poprzez ukazanie dobrobytu, którego uzyskanie nierzadko wiąże się z hazardem. Niezwykle ważnym aspektem jest także bodziec zewnętrzny, jak np. grający na maszynach ojciec. Pozytywne komentarze płynące z niewielkich zazwyczaj wygranych sprawiają, że młody człowiek zaczyna dostrzegać w hazardzie wiele zalet. Znaczące jest także podejście rodziców do społeczeństwa – gdy uczą oni swoje dziecko, że to dobra materialne stanowią o człowieku, zaczyna on poszukiwać drogi do ich zdobycia, aby w oczach innych być postrzeganym, jako ten lepszy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: