Zbyt wiele młodych osób w Polsce nadużywa palenia papierosów

Palenie papierosów wśród młodzieży to powszechny problem, który niestety nie ustaje. Po tytoń sięgają również dzieci dopiero wchodzące w okres dojrzewania, co może spowodować uzależnienie i szereg innych poważnych konsekwencji dla zdrowia. Rzucanie palenia jest natomiast bardzo trudnym procesem, wymagającym silnej woli i samoświadomości. Z tego względu należy szybko reagować, jeśli wiemy lub podejrzewamy, że nasze dziecko popala papierosy.

Najczęstsze przyczyny sięgania po papierosy przez młodzież

Nastolatki palą papierosy, aby zaimponować rówieśnikom i móc przynależeć do ich grupy. Jest to również dla nich synonim dorosłości – szczególnie gdy w ich domu rodzinnym palenie było lub jest na porządku dziennym. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji sięgania po używki i robią to lekkomyślnie. Palenie tytoniu pozwala im oderwać się od problemów, odprężyć i poczuć na chwilę lepiej, dlatego bardziej podatne na ten nałóg są osoby skłonne do depresji lub doświadczające nadmiaru stresu w życiu codziennym. Jak wiadomo, okres dojrzewania nie należy do łatwych, a chęć odreagowania jest jedną z częstszych przyczyn sięgania po używki. Poza tym dostęp do papierosów jest łatwy, ponieważ sprzedawcy nadal często sprzedają je nieletnim albo nie proszą o pokazanie dowodu osobistego.

Jakie są skutki palenia papierosów przez młode osoby?

Palenie tytoniu jest bardzo niebezpieczne dla młodego organizmu i jak powszechnie wiadomo może powodować raka płuc. Ponadto znacząco osłabia układ immunologiczny, co skutkuje częstszymi infekcjami lub pojawieniem się innych chorób. Inne skutki palenia to:

  • pogorszenie pamięci i problemy z nauką,
  • gorsza wydolność fizyczna,
  • zaburzenia w układzie hormonalnym,
  • zmiany nastroju,
  • żółknięcie zębów i pogorszenie się wyglądu skóry,
  • drażliwość oraz problemy ze snem.

W Polsce obserwuje się popularność palenia papierosów zarówno wśród starszej, jak i młodszej młodzieży – w większej ilości wśród chłopców, którzy częściej deklarują też regularne sięganie po papierosy.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: