Jakie ćwiczenia wybrać na trening na siłowni?

Wiele osób rezygnuje z pójścia na siłownię z prostego powodu. Nie wiedzą, na jakie ćwiczenia się zdecydować, aby trening był skuteczny i bezpieczny. Przyjrzyjmy się kilku propozycjom i zapoznajmy się trafnymi radami, aby móc cieszyć się dobrą formą.

Zanim zaczniemy trening

Porównajmy oferty kilku siłowni m.in. pod względem dostępnego sprzętu. Sprawdźmy, jakimi maszynami dysponuje dane miejsce. Zwróćmy uwagę, czy znajdują się tam bieżnie, rowerki, a także czy do dyspozycji ćwiczących udostępniono np. hantle i ciężarki. Podsumowując, przyjrzyjmy się temu, co oferuje siłownia pod kątem tego, jakie cele wiążemy z treningami.

Rozgrzewka i schładzanie organizmu

Jak już wspomniano, wybierzmy ćwiczenia związane z celami, jakie chcemy osiągać. Może to być np. poprawa siły, zwiększenie masy lub wypracowanie tzw. rzeźby. Bez względu na motywację, pamiętajmy, aby przed właściwym treningiem wykonać rozgrzewkę. Unikniemy tym samym ewentualnych kontuzji. Podczas rozgrzewki warto wykonać kilka szybkich ćwiczeń rozciągających, aby przygotować mięśnie do intensywnego wysiłku.

Po zakończonym treningu równie ważne jest wprowadzenie mięśni do tzw. stanu spoczynku. Tutaj również są polecane ćwiczenie rozciągające mięśnie. Dzięki nim układ krążenia po intensywnej pracy nie będzie narażony na gwałtowne skoki ciśnienia.

Ćwiczenia na siłowni – wybrane propozycje

Możemy wybierać spośród wielu opcji. Wśród nich warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat treningu:

  • kardio – uzupełnia trening obciążeniowy i odbywa się z wykorzystaniem bieżni, orbitreka, rowerka stacjonarnego;
  • obwodowego – wzmacniającego mięśnie i przyczyniającego się do redukcji tkanki tłuszczowej;
  • split – polecanego dla osób zaawansowanych, jeśli chodzi o ćwiczenia na siłowni, gdyż odbywają się on z użyciem dużych ciężarów;
  • 5 x 5 – polegającym na zwiększeniu masy mięśniowej oraz wzroście siły i dotyczącym wszystkich partii ciała (wśród popularnych ćwiczeń w tej metodzie można wymienić m.in. przysiady ze sztangą oraz kilka wariantów jej wyciskania).

/mc

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->