Jazda konna – od czego zacząć?

Przez lata jeździectwo konne wyrobiło sobie wizerunek sportu dla elit. Nierzadko stawia się je zaraz obok golfa czy tenisa ziemnego. Sprawia to, że wiele osób pomimo tego, że chciałoby zająć się jazdą konną, stwierdza, że się do tego nie nadaje lub jest to zbyt drogie. Z tymi oraz innymi popularnymi mitami na temat jeździectwa rozprawimy się w tym poradniku, dzięki któremu dowiesz się jak zacząć swoją przygodę z taką formą sportu!

Spis treści

Podstawowe informacje

Istnieje wiele różnych rodzajów uprawiania jeździectwa. Najodpowiedniejszą na początek będzie rekreacyjna jazda konna. Co istotne, sport ten przeznaczony jest dla każdego. Niezależnie od kondycji fizycznej, doświadczenia w obejściu z koniem czy wieku. Pierwsze zetknięcie się z koniem polecane jest nawet dzieciom, które ukończyły 3 lata. Istnieje wiele korzyści płynących z uprawiania jazdy konnej, począwszy od korygowania odpowiedniej postawy, przez wzmocnienie mięśni po możliwość regularnego obcowania z tym niesamowitym zwierzęciem.

Jaką szkołę jazdy konnej wybrać?

Dla osoby bez żadnego doświadczenia wybór ten jest szczególnie istotny. Bardzo ważnym czynnikiem jest odległość od naszego zamieszkania. W zdecydowanej większości szkółki zlokalizowane są poza miastem, więc warto wybrać miejsce, do którego dojazd nie stanowi dużej przeszkody. Poza tym warto zapoznać się z ofertą szkółek. Większość z nich oferuje lekcje w wymiarze godziny zegarowej (60 min) lub lekcyjnej (45 min) w cenie od 25 do 60 złotych. Zwrócić uwagę trzeba też na to, co znajduje się w ofercie takiego szkolenia. Jeżeli chcemy poważnie zaangażować się w jazdę konną, trzeba zorientować się, czy szkółka oferuje możliwość dalszego rozwoju. Poza tym istotne są takie czynniki jak: kwalifikacje instruktorów, podstawowe wyposażenie (kaski ochronne), wiek koni (dla początkujących poleca się starsze konie).

 

Niezbędne wyposażenie

Podczas pierwszych lekcji najistotniejsze jest obuwie z płaską podeszwą oraz ochrona głowy kaskiem. Jeśli zdecydujemy się na kontynuowanie nauki, warto zaopatrzyć się w następujące rzeczy:

 

• bryczesy – wygodne, mocno dopasowane spodnie zapobiegające obtarciom po treningu,

 

• sztyblety – wykonane najczęściej z gumy lub skóry buty z płaską podeszwą i obcasem, które idealnie sprawdzają się podczas jazdy konno,

 

• kask – nawet jeżeli szkółka, do której uczęszczamy, oferuje kaski ochronne, warto zaopatrzyć się w swój.

rt

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: