Sposoby na przeciwdziałanie osteoporozie

Osteoporoza to podstępna choroba, która dotyka wielu ludzi. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią aż 2 miliony osób, a według przewidywań, liczba ta ma w przyszłości wzrosnąć. W grupie ryzyka są przede wszystkim kobiety w okresie menopauzalnym oraz osoby starsze, choć zachorować może tak naprawdę każdy. Czy mimo czynników sprzyjających rozwojowi schorzenia, można mu skutecznie zapobiegać? Odpowiedź brzmi TAK! Często wymaga to jednak wielu zmian w obszarze stylu życia.

Odpowiednia dieta

Każda osoba, która chce uniknąć problemów ze strony układu kostnego, powinna zadbać o dietę bogatą w wapń. Pierwiastek ten jest podstawowym materiałem budulcowym naszych kości. Odgrywa on także ważną rolę w naszym organizmie, regulując m.in. pracę serca i układu hormonalnego czy biorąc udział w procesie krzepnięcia krwi. Niestety, kiedy w naszym organizmie występuje niedobór wapnia, wówczas pobierany jest on z kości. W efekcie stają się one odwapnione i narażone na załamania. Z tego powodu dobrze wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu produkty bogate w wapń. Są nimi przede wszystkim mleko i nabiał. Warto postawić także na warzywa jak kapusta, jarmuż, brukselka, pietruszka czy fasolka szparagowa. Wapń występuje też w orzechach, suszonych figach i morelach, sezamie, soi, soczewicy czy migdałach. Dużą dawkę tego pierwiastka zawierają również ryby z ośćmi, przede wszystkim sardynki. Alternatywą dla zbilansowanej diety jest suplementacja. Warto sięgnąć wtedy po Calperos, który zawiera wapń w formie zjonizowanej – jest ona najlepiej przyswajana przez organizm. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: https://calperos.pl/.

Aktywność fizyczna

Profilaktyka osteoporozy to także regularna aktywność fizyczna. Pozwala ona na wzmocnienie mięśni, które będą skuteczniej stabilizować i chronić kości. Udowodniono również, że uprawianie sportów przyśpiesza proces mineralizacji kości, a sam układ kostny zyskuje na elastyczności. Najlepiej przeznaczać około 30-60 minut dziennie na jakąś formę aktywności – to może być nawet spokojny spacer. Kluczem do sukcesu jest regularność. Ruch warto połączyć z przebywaniem na świeżym powietrzu. A wszystko dlatego, że możemy przy okazji zażyć kąpieli słonecznej, dzięki której nasz organizm zaczyna wytwarzać witaminę D. Zwiększa ona wchłanianie wapnia.

Koniec z nałogami!

Aby skutecznie zapobiegać osteoporozie, trzeba skończyć wreszcie z nałogami, przede wszystkim z paleniem papierosów, które zmniejszają wchłanianie wapnia. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Jeśli jednak pijemy ją w dużych ilościach, to warto z tego zrezygnować. Kawa przyczynia się bowiem do wypłukiwania wapnia z organizmu. Podobnie działa alkohol, który sprawia, że wydalamy ten cenny pierwiastek wraz z moczem. Warto również ograniczyć codzienne spożycie soli do 6g oraz unikać napojów gazowanych, które zawierają kwas fosforowy.

Regularne badania i wiedza

Osoby w grupie ryzyka (kobiety w okresie menopauzy i osoby w zaawansowanym wieku) powinny regularnie wykonywać densytometrię, czyli pomiar gęstości kości. Warto cały czas zdobywać wiedzę dotyczącą tej choroby (w tym celu można zajrzeć tutaj https://calperos.pl/o-osteoporozie/), a także zdrowego i zbilansowanego żywienia. Należy mieć na uwadze, że pewne choroby (m.in. cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, kamica nerkowa) zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy. W takich przypadkach najlepiej jest przedyskutować swoją sytuację z lekarzem.

Profilaktyka osteoporozy jest bardzo ważna. Wdrożenie odpowiednich nawyków znacząco będzie minimalizować ryzyko występowania tego schorzenia. Niestety, o naszych kościach często zaczynamy myśleć dopiero wtedy, kiedy stają się one łamliwe. To jednak znak, że choroba jest w zaawansowanym stadium. Niedobory wapnia latami nie dają o sobie znać. Dlatego tak ważne jest, aby postawić na dietę bogatą w ten pierwiastek, nawet jeśli nie jesteśmy w grupie ryzyka. Poza tym liczą się aktywność fizyczna, regularne badania oraz rezygnacja z używek.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->