Poznaj siebie! Typy osobowości

W sieci znajdziemy wiele testów, które mają na celu opisanie nas samych. Chociaż mogą wydawać się śmieszne, tak naprawdę już dzięki ich wypełnianiu można dowiedzieć się czegoś o sobie, poznać lepiej swoje życie, potrzeby i oczekiwania. Tymczasem poznaj 4 typy osobowości i spróbuj znaleźć swój.

Skąd ten podział?

Autorem 4 typów jest Hipokrates, który uważał, że życie ludzkie jest zależnie od podstawowych soków w organizmie. Na tej podstawie określono później temperament, czyli pewne zachowania, które ujawniają się już w dzieciństwie, a później mogą górować ponad pozostałymi cechami charakteru.

1. Flegmatyk

Ten typ cechuje się spokojem, opanowaniem oraz zrównoważeniem. Trudno odgadnąć jego nastrój, ponieważ nie okazje emocji. Jest jednak pozytywnie nastawiony do świata głównie przez wzgląd na to, że cechuje go postawa akceptująca. Nie zrażają go niepowodzenia i bardzo trudno jest go wyprowadzić z równowagi.

2. Melancholik

To typ myśliciela, który wymaga wiele, ale nie spieszy się. Może mieć skłonności do wahań nastroju, ponieważ wiele rzeczy rodzi w nim poczucie bólu. To dobry pracownik, ponieważ podporządkowuje się schematom, jest perfekcjonistą i skutecznie dąży do określonego celu. Co ważne, doskonale radzi sobie z długoterminowym planowaniem.

3. Sangwinik

Znasz pojecie „dużego dziecka”? To właśnie on! Jest wesoły, spontaniczny, dowcipny. Nie martwi się ani sobą, ani innymi, nie rozpamiętuje przeszłości i nie myśli o przyszłości. Żyje tutaj i teraz, dużo przy tym gada, jest towarzyski. Może mieć trudności w skupieniu uwagi, ale przy tym tryska energią i doskonale sprawdzi się wtedy, kiedy trzeba dużo podróżować i rozmawiać z ludźmi.

4. Choleryk

Temperamentny, ale o cechach przywódcy. Jest nastawiony na realizację wyników, zależy mu na organizacji. Ma trudności w asertywnej komunikacji, ponieważ jest pewny siebie i nie uznaje możliwości popełniania przez siebie błędów. Przewodzi innymi.

Ten krótki opis nie wyczerpuje oczywiście tematu. Warto pamiętać także o tym, że każdy z nas jest inny. Kiedy znamy jednak podstawowe osobowości, łatwiej jest nam komunikować się z ludźmi.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: