Opiaty – substancje silnie uzależniające. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Chęć eksperymentowania, chęć zaimponowaniu nowym znajomym czy oderwania się od problemów i stresujących sytuacji to tylko niektóre z powodów sięgnięcia po używki. Jedne z najszybciej uzależniających, powodujących największe spustoszenie w naszym organizmie to opiaty. Czym są i jakie są objawy uzależnienia od tych substancji?

Co to są opiaty?

Opiaty to substancje psychoaktywne pochodzące od opium. Do grupy tego rodzaju narkotyków należy m.in.: kodeina, morfina, heroina, tebaina czy narkotyna.

Już ich jednorazowe spożycie może powodować uzależnienie i szereg objawów takich jak:

  • zmniejszenie łaknienia,
  • ustąpienie bólu,
  • obojętność i stan otępienia,
  • zwężenie źrenic,
  • obniżone ciśnienie krwi,
  • problemy z wypróżnianiem się.

Długotrwałe spożywanie opiatów jest przyczyną impotencji oraz silnego uzależnienia, które wpływa destrukcyjnie na każdy obszar życia osoby uzależnionej i jej bliskich. Szybkie działanie uzależniające powoduje, że często nałóg ten postępuje w zatrważającym tempie, wymykając się spoza kontroli.

Jak rozpoznać uzależnienie od opiatów?

Powyższe objawy to jedne z najbardziej charakterystycznych przejawów, które powinny być czerwonym światłem i okazją do kontroli osoby uzależnionej. Ta zazwyczaj przez dłuższy czas nie jest w stanie ukrywać uzależnienia, które wpływa nie tylko na styl życia, ale także wygląd, spowolnione ruchy, czy podejrzane stany euforyczne, przeplatające się z apatią, lękami oraz nienaturalną sennością.

Leczenie uzależnienia od opiatów.

Czas oraz motywacja odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia uzależnienia od opiatów. Skuteczne leczenie daje połączenie nowoczesnej farmakologii z terapią psychologiczną lub psychiatryczną. Lek antynarkotykowy – Naltrexone Hydrochloride to całkowicie legalny i bezpieczny środek, którego głównym zadaniem jest blokada euforycznych stanów po zażyciu opiatów. Kuracja nim trwa około 3-6 miesięcy i zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji. Osoba uzależniona otrzymuje lek w postaci podskórnego implantu, a wszystko po to, aby nie dopuścić do przerwania kuracji. Zabieg wszycia leku to bezinwazyjne nacięcie, które wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, zazwyczaj w okolicy pośladków, tak, aby implant nie był widoczny i nie przeszkadzał w normalnym funkcjonowaniu. Lekarze z placówki Meditus, którzy od wielu lat pomagają osobą uzależnionym od opiatów, zalecają, aby kurację lekiem Naltrexone odbywać równocześnie wraz z terapią. Odpowiednia pomoc i wsparcie daje ok. 70% skuteczności kuracji, czyli braku nawrotów stanów związanych z głodem narkotykowym.

Aby dowiedzieć się, jak rozpocząć leczenie – skontaktuj się kadrą medyczną ośrodka – https://uzaleznienieodopiatow.pl/.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->