Jakie są przyczyny i objawy uzależnienia od dopalaczy?

Dopalacze składają się m.in. z pochodnych amfetaminy i związków halucynogennych. Regularnie przyjmowane mogą prowadzić do uzależnienia psychicznego, fizycznego oraz społecznego – np. nacisk grupy rówieśniczej. Problemy emocjonalne, moda, niezaspokojone podstawowe potrzeby to przykładowe przyczyny uzależnienia.

Dopalacze postrzegane są jako używki, które dodają energii, są sposobem na bardziej intensywne życie, zabawę oraz lepsze przyswajanie wiedzy. Dlatego właśnie sięga po nie wiele młodych osób. Jedni chcą poznać, jak smakuje „zakazany owoc”, inni szukają w tych używkach ucieczki od problemów rodzinnych czy szkolnych. Jeszcze inni uważają, że tylko tak mogą zintegrować się z rówieśnikami i zyskać akceptację określonej grupy. Zawarte w dopalaczach związki pochodzenia roślinnego oraz syntetyczne mają jednak działanie bardzo zbliżone do tego, jakie wynika z brania narkotyków.

Charakterystyczne pobudzenie i zmienność nastroju

W tych używkach znajdują się tzw. poprawiacze i wzmacniacze czynności mózgu, pochodne amfetaminy i związki o działaniu amfetaminopodobnym oraz związki halucynogenne. Ich moc działania przekłada się na sferę psychoruchową. Po odurzeniu dopalaczami występuje zazwyczaj charakterystyczne pobudzenie, które powoduje brak potrzeby snu. Taki stan może utrzymywać się nawet przez wiele godzin. Dopalacze mogą również wzbudzać agresję. Do objawów ich zażywania zalicza się także bełkotliwą mowę, splątanie. Warto zwrócić uwagę na oczy, które są wówczas zaszklone, zaspane albo źle reagujące na światło.

Dopalacze powodują także gwałtowny wzrost temperatury oraz zmienny nastrój, który może przechodzić od nadmiernej wesołość w smutek, przygnębienie lub wręcz przerażenie. Zawarte w tych środkach psychoaktywnych substancje mogą także podrażniać śluzówki i powodować nudności lub wymioty. Po odurzeniu dopalaczem występują także oczopląs, szczękościsk, omamy słuchowe i wzrokowe.

Zmiana codziennych zachowań i towarzystwa

Niepokojącymi symptomami mogą być również zmiany w codziennym zachowaniu dziecka. Jeśli nagle częściej wychodzi, zmieniło towarzystwo, wraca w innym niż dotychczas stanie, unika kontaktu z rodzicami po powrocie do domu, to również mogą być sygnały, że mogło wpaść w uzależnienie. O tym fakcie świadczyć może także zaniedbywanie szkoły, domowych obowiązków, pożyczanie lub kradzież pieniędzy (mimo iż dopalacze są stosunkowo tanią używką).

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: