Jakie są przyczyny i objawy uzależnienia od narkotyków?

Czy istnieją jakieś konkretne przyczyny, dla której ludzie uzależniają się od narkotyków? Można takich wyróżnić przynajmniej kilka. Czy można łatwo rozpoznać objawy nałogu? Tak, jeśli wie się, jak działają konkretne substancje psychoaktywne. Warto mieć te informacje!

 

Młodzi ludzie często sięgają po „zakazane owoce”, toteż używki różnego rodzaju nie stanowią dla nich żadnego tabu. Zaczyna się od papierosów, alkoholu, aż dochodzi do zapalenia pierwszego skręta. Niektórzy nie wychodzą poza ten etap, ale presja środowiska sprawia, że inni z kolei sięgają po kolejne środki. Wpaść w pułapkę narkotykową można bardzo łatwo, ale wyjść z niej… to dopiero sztuka!

Chęć akceptacji

Towarzystwo wymaga czasem, aby młody człowiek zażył z nimi substancję psychoaktywną, po której „dostąpi” odmiennego stanu świadomości. Łatwo mu ulec takiej presji, zwłaszcza jeśli ma on problemy w rodzinie. Niedostateczne zainteresowanie problemami dziecka przez rodziców prowadzi do tego, że szuka sobie ono nowych, „lepszych” znajomych, którym będzie mógł opowiedzieć o swoich uczuciach. Wśród rówieśników znajdzie akceptację oraz bunt na zastałą rzeczywistość, dlatego też bezrefleksyjnie przyjmie wszystko, co mu podadzą. Narkotyki na początku pozwolą mu na wspaniałe przeżycia. Będzie czuł się wolny, szczęśliwy i kochany. Jednak środki psychoaktywne to powoli dawkowana śmierć, z czego młody człowiek nie zdaje sobie sprawy.

A wszystko widać gołym okiem…

Efekty nałogu narkotykowego można bardzo łatwo zauważyć. Dla przykładu: osoba, która zapali skręta z konopi, jest rozweselona, rozluźniona, a jej oczy są zaczerwienione. Z kolei amfetamina działa pobudzająco, zażywający ma energię do wszystkiego, da się zauważyć wyraźnie rozszerzone źrenice. Ich skurczenie następuje w przypadku spożycia heroiny, najniebezpieczniejszego z narkotyków. Ogólne objawy odstawienia to agresja, nerwowość, czasami epizody depresyjne. Osoba, która zażywa substancje psychoaktywne, powinna natychmiast udać się do specjalisty, ponieważ dalsze dawkowanie tych środków może doprowadzić nawet do śmierci!

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: