Niezbędnik turysty, czyli jak przygotować się na zwiedzanie

Do zwiedzania, zwłaszcza latem, kiedy z nieba leje się żar, warto się odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziecie niezbędnik turysty, który pomoże Wam przetrwać nawet najtrudniejsze turystyczne wyprawy.

Niektóre z punktów mogą wydać się oczywiste, ale praktyka pokazuje, że wiele osób o nich zapomina lub zwyczajnie lekceważy, co często odbija się na ich komforcie, a w najgorszym przypadku zdrowiu. Byłoby szkoda, gdyby piękne wakacje zamieniły się w leżenie w hotelu z gorączką lub skończyły udarem, poparzeniami albo krwawiącymi od odcisków stopami. Jeśli zastosujecie się do 20 prostych zasad, raczej nic nie będzie w stanie zakłócić wyczekiwanego wakacyjnego relaksu.

 1. Zanim rozpoczniesz zwiedzanie, przygotuj sobie plan wycieczki. Program nie musi być szczegółowy. Znajdź najważniejsze miejsca, które chciałbyś zobaczyć, odszukaj je na mapie, ustal kolejność zwiedzania, ogólnie: co, gdzie, kiedy. W ten sposób nie stracisz czasu na zastanawianie się, szukanie ani niepotrzebne błądzenie, którego skutkiem będzie konieczność rezygnacji z niektórych punktów wycieczki.
 2. Mierz siły na zamiary, wybierz najważniejsze atrakcje, jeśli czegoś nie zobaczysz, będzie to dobry powód, żeby do danego miejsca jeszcze kiedyś wrócić.
 3. Przed wyjściem sprawdź ceny biletów do muzeów i zabytków, które chcesz odwiedzić. Często bilet online jest dużo tańszy, co więcej może pozwolić uniknąć stania w długich kolejkach. Przeważnie ceny biletów łączonych, umożliwiających zwiedzenie kilku zabytków lub muzeów są niższe, niż pojedynczych wejściówek. Jeśli zwiedzasz jakieś miejsce z rodziną lub przyjaciółmi, zwrócić uwagę na tańsze bilety grupowe.
 4. Zabierz ze sobą podręczny przewodnik. Dzięki temu będziesz wiedział gdzie jesteś, co zwiedzasz i jaka jest tego historia. Niezłym pomysłem jest również papierowa mapa – nie rozładuje się i jest zawsze pod ręką.
 5. Ubierz się lekko i wygodnie, ale pamiętaj, aby Twój strój był adekwatny do zwiedzania – zakryte ramiona i dół do kolan, umożliwią Ci wejście i zwiedzanie kościołów.
 6. Przed wyjściem „na miasto” posmaruj się kremem przeciwsłonecznym o wysokim filtrze, SPF 30 ani nawet 50 nie będzie przesadą.
 7. Weź ze sobą wodę, dużo wody!
 8. Weź również nakrycie głowy – czapkę, kapelusz, chustkę, cokolwiek. Nie będziesz wyglądał w tym źle, nie dostaniesz też udaru.
 9. Kanapki z jajkiem i majonezem są pyszne, ale nie sprawdzają się w upalne dni, po przeleżeniu kilku godzin w plecaku. Rozważ kawałek pizzy po drodze lub suchy prowiant.
 10. Przemęcz się i wyrusz z samego rana. Wiem, że nikt nie jedzie na wakacje po to, by zrywać się z łóżka skoro świt, ale im szybciej wyjdziesz, tym więcej zobaczysz. Od maja do końca września najlepiej zaplanuj zwiedzanie tak, aby godziny słonecznego szczytu (12.00-16.00) wykorzystać na obiad lub odpoczynek w cieniu.
 11. Nie zapomnij naładować telefonu ani aparatu fotograficznego. Przed wyjściem sprawdź, czy naładowana bateria nie tkwi cały czas podłączona do kontaktu. Dobrym rozwiązaniem jest (naładowany!) power bank,zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.
 12. Weź ze sobą tylko to, co niezbędne. Żadnych ciężarów, każdy plecak po kilku godzinach zwiedzania zaczyna ciążyć.
 13. Zapakuj do plecaka podręczną apteczko/kosmetyczkę: tabletki przeciwbólowe, plastry na odciski, chusteczki, żel antybakteryjny do rąk.
 14. Zadbaj, aby plecak lub torebkę trzymać zawsze blisko siebie. Złodzieje w dużych, turystycznych miastach nie śpią. Nie spuszczaj torebki, plecaka z oczu, nie zostawiaj ich nawet na chwilę na murku czy wolnym siedzeniu w autobusie.
 15. Zabierz ze sobą tylko jeden dokument potwierdzający wiek i tożsamość (nie, portfel wypchany pieniędzmi, kartami i wszystkim możliwymi dokumentami).
 16. Bilet na komunikację miejską trzymaj zawsze w łatwo dostępnym miejscu. Nie przewracaj za każdym razem całej torby i nie pokazuj całemu światu jakie skarby masz w środku.
 17. Nie trzymaj telefonu w tylnej kieszeni spodni.
 18. Nie trzymaj też wszystkich ważnych rzeczy w jednym miejscu, w jednej kieszonce czy przegródce.
 19. Jeśli nie chcesz wydać majątku na jedzenie i pamiątki, nie kupuj ich przy zabytkach – kawałek dalej będzie o połowę taniej. Większość sklepów z pamiątkami posiada ten sam asortyment, więc nie bój się, że takiego pięknego magnesu na lodówkę już nigdzie nie dostaniesz.
 20. Zaopatrz się w drobne pieniądze, na pewno się przydadzą.
Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony. Miłego zwiedzania :)
Aleksandra Gimbut

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->