Najciekawsze zamki w Polsce

Wieloletnia historia Polski to wieki rozwoju kultury, w tym architektury. Mamy wiele pięknych miast, ale największym zainteresowaniem zawsze cieszyły się zamki. Jednak to nie tylko warownie, ale też siedziby możnowładców, którzy budowali wystawne pałace i dworki, pełne przepychu i budzące respekt aż do dzisiaj.

Które z nich warte są zobaczenia? To nie tylko Wawel z jego smokiem. Jest bowiem wiele dworów i zamków, które może nie każdy zna, ale które zdecydowanie warto zobaczyć.

Groźne warownie średniowiecza

Jedną z takich warowni jest Zamek Czocha. Choć przeszedł mnóstwo przebudów, to zachował swój średniowieczny charakter, a wzniesienie, na którym stoi, w całym jego pięknie dodaje mu grozy. Dodatkowo jedna z jego legend mówi o Białej Damie, Gertrudzie, która miała wpuścić do środka wojska husyckie. Jej brat, który bronił zamku przed napastnikami, tuż przed śmiercią miał ją przekląć, by była na zawsze więźniem jego murów.

Respekt budzi również zbudowany z inicjatywy samego Kazimierza Wielkiego zamek Będziński.

 

Jego mury były świadkiem niejednej batalii. Jest bowiem częścią tzw. Orlich Gniazd, które były warowniami na pograniczu Królestwa Polskiego. W jego wnętrzu znajduje się muzeum z licznymi eksponatami, w tym szerokim wachlarzem uzbrojenia. Można tam też zjeść tak, jak niegdyś jedli jego bywalcy.

Piękne i tajemnicze zamki nowożytne

Pałac w Mosznej, którego budowę zaczęto w XVII wieku, jest jedną z najpiękniejszych pereł architektonicznych. Jeśli ktoś szuka bajkowej scenerii, gdzie stoi nie tylko piękny zamek, ale również pełen tajemnic ogród – będzie to doskonały wybór. Skrywa on wiele tajemnic, w tym legendę o nieszczęśliwej miłości guwernantki, która zakochała się w hrabi. W swojej rozpaczy, że ten nie odwzajemnia afektu, popełniła samobójstwo, a teraz błąka się, wiecznie nieszczęśliwa, po jego korytarzach.

W cieniu Maczugi Herkulesa natomiast kryje się Pieskowa Skała. Choć należy do Szlaku Orlich Gniazd, to jest to renesansowy pałac, który strzegł tamtejszych ziem. Wznosi się na stromym wzgórzu, grożąc każdemu, kto śmiałby okazać się dość zuchwały, by wtargnąć w głąb tego terytorium. Mówi się, że był też miejscem praktykowania mrocznych sztuk tajemnych.

Warto odwiedzić je wszystkie

Odwiedzając każdy z tych zamków, poznamy legendy i ciekawostki z nimi związane. A tych w Polsce jest pod dostatkiem, bo ponad 400! Pozostaje więc spakować plecak, chwycić za aparat i ruszyć w trasę po polskich dworach i warowniach.

/rp

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2.3 / 5. Vote count: 9

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: