Stretching – rozciągamy mięśnie kulszowo-goleniowe

Mięśnie kulszowo-goleniowe pełnią w naszym organizmie niezwykle ważną funkcję, umożliwiając poprawne funkcjonowanie stawów kolanowego i biodrowego. Stabilizują nasze ciało podczas biegania, chodzenia oraz wykonywania wszelkich innych aktywności ruchowych. Poznaj ćwiczenia na mięśnie kulszowo-goleniowe i korzyści, które płyną z ich regularnego wykonywania.

Rola mięśni kulszowo-goleniowych

Do mięśni kulszowo-goleniowych zaliczają się: mięsień dwugłowy uda, mięsień półbłoniasty oraz mięsień półścięgnisty. Siedzący tryb życia i brak regularnej aktywności fizycznej sprawiają, że mięśnie te na skutek spędzania wielu godzin w jednej pozycji, stają się krótsze i przykurczone, co uniemożliwia zachowanie poprawnej, wyprostowanej sylwetki i ogranicza zakres ruchu poszczególnych stawów. Brak równowagi mięśniowej może skutkować bólem pleców i miednicy, a także jest również bardzo niebezpieczny dla kręgosłupa.

 

Rozciąganie mięśni: dla kogo?

Co ważne, również osoby uprawiające dużo sportu, mogą mieć problemy z mięśniami kuszowo-goleniowymi. Tutaj w grę wchodzi jednak ryzyko przeciążenia, zwłaszcza u osób, które intensywnie eksploatują to pasmo mięśniowe (szczególnie narażeni na urazy mięśniowe są biegacze). Receptą na problemy z mięśniami kulszowo-goleniowymi, zarówno dla osób, aktywnie ćwiczących, jak i spędzających większość dnia za biurkiem, są ćwiczenia rozciągające to pasmo mięśni.

Ćwiczenia na mięśnie kulszowo-goleniowe

Ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowych powinieneś wykonywać codziennie, minimum przez kwadrans Warto jednak pamiętać, by zarezerwować sobie nieco więcej czasu na trening i wykonać rozgrzewkę, bez której wykonywanie ćwiczeń może okazać się zbyt trudne, mało efektywne i prowadzić do urazów. Najpopularniejsze ćwiczenia w ramach stretchingu mięśni kulszowo-goleniowych to m.in.: rozciąganie mięśni z paskiem, przyciąganie nóg do klatki piersiowej (z wyprostem kolana i bez), czy rozciąganie mięśni przy pomocy krzesła.

/km

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->