Jak nauczyć się systematyczności w nowym roku?

Doskonale wiemy, że aby obserwować efekty swoich działań, trzeba zadbać o ich systematyczność. Tylko dzięki temu będziemy w stanie nauczyć się czegoś nowego, lepiej poznać siebie lub o siebie zadbać. Jak jednak zacząć żyć systematycznie?

Spis treści

Znajdź czas

Zrób doświadczenie. Zapisuj podczas jednego dnia, ile czasu poświęcasz na pracę, ile na gotowanie i jedzenie, ile na zakupy, a ile na siedzenie w sieci lub rozwijanie hobby. Porównaj je obliczenia z kolejnym dniem i jeszcze jednym. Dzięki temu zobaczysz, jak wygląda twoja rutyna i znajdziesz te punkty, które można ograniczyć, by znaleźć czas na wysokiej jakości działania.

Lista zadań

Aby się zorganizować, należy zacząć planować. Jest to bardzo proste, a jednak tak wielu z nas zapomina o sile list, z których będziemy krok po kroku wykreślać zrealizowane postanowienia. Niech lista z zadaniami na dany dzień zawsze wygląda tak samo. Używajmy kolorów oraz zakreślaczy i gdy jakieś zadanie zrealizujemy, natychmiast je skreślmy. A co, gdy dane zadanie przeszło z dnia na dzień? Nie zapominajmy tego zaznaczyć. Będziemy wiedzieć, że jest to nasz priorytet i zaległość.

 

Zasada 2 minut

Jeśli coś zajmuje nie więcej niż kilka minut – zrób to od razu. Odpisać na maile? Odłożyć książki na miejsce? Poskładać pranie? Wykonanie tak niewielkich czynności nie zajmie ci dużo czasu, ale gdy pozbędziesz się ich ze swojego planu dnia, natychmiast poczujesz się o wiele lepiej. Będziesz wiedział, że jesteś w stanie zrealizować wszystko, co chcesz.

Zapisz, bo zapomnisz!

Na koniec dobra rada – jeśli chcemy być systematyczni, przestańmy zapominać! Jeśli kiedyś zdarzyło ci się robić coś w pośpiechu, na ostatnią chwilę, to znak, że czas zapisywać wszystkie ważne zdarzenia w notesie lub kalendarzu. Dzięki temu będziesz mógł planować ważne rzeczy wcześniej.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.3 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->