Najlepsze ćwiczenia oddechowe – jak się za nie zabrać?

Aby się zrelaksować, ale także po to, by poczuć w sobie siłę i nauczyć się właściwego panowania nad swoim głosem – ćwiczenia oddechowe mają wiele zalet, które dostrzegają nie tylko lekarze i terapeuci. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak świadomie oddychać, poznaj podstawowe ćwiczenia.

Spis treści

Oddech automatyczny

Oddychamy automatycznie i jest to najbardziej naturalna czynność naszego organizmu. Jednak nie oznacza to, że nie można oddechu trenować. Kiedy zdobędziemy zdolność głębokiego oddychania, nie tylko polepszymy pracę serca, ale także mechanizm przemian ustrojowych czy po prostu nasze samopoczucie. W pracy oraz w czasie odpoczynku – dobry oddech zawsze jest naszym sprzymierzeńcem.

Kiedy ćwiczyć oddech?

Ćwiczenia oddechowe można wykonywać zawsze i wszędzie. Oznacza to, że możemy trenować przed snem, by szybciej i głębiej zasnąć, ale także rano, by się rozbudzić. Ćwiczyć można także w drodze do szkoły czy pracy, a nawet w czasie wykonywania naszych obowiązków.

Ćwiczenie w łóżku

Połóż się na plecach, a podczas wdychania zawsze wypinaj brzuch. Podczas wypuszczania powietrza skorzystaj z ust, ale wydychaj małymi partiami. Pierwsze ćwiczenie polega na ty, by podczas wdechu podnosić ręce za głowę. Gdy wydychasz powietrze – ręce wracają do poprzedniej pozycji.

Połóż się na boku i ułóż ręce pod głową. Podczas wdechu skurcz całe ciało. Wydychając, otwórz się.

Znów na plecach, podeprzyj biodra rękoma. Wypnij się do góry w czasie wdechu. Podczas wydychania powróć do leżenia.

Relaksacja

Jeśli jesteś zestresowany i nie możesz się położyć, zamknij oczy i zacznij liczyć swoje oddechy. Pamiętaj, by podczas wdechu wypinać brzuch. Usłysz swój wydech. Skup się na tej czynności. Twoje ciało samo się uspokoi, a ty odkryjesz, jak ogromną moc na właściwy oddech.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->