Książki – powody, dla których warto je czytać

Zastanawiasz się, po co czytać kilkutomowe powieści, kiedy w dwie godziny można obejrzeć film nakręcony na ich podstawie? A może coraz rzadziej sięgasz po gazety, gdyż zamiast tego wolisz zerknąć na wiadomości w sieci? Jak się okazuje, czytanie to niezmiernie ważna czynność, która pozwala ćwiczyć mózg niemal tak samo, jak mięśnie na siłowni. Oto najważniejsze powody, dla których warto czytać książki.

Czytanie zwiększa inteligencję i wydolność mózgu

Dla naszych mózgów czytanie to prawdziwe wyzwanie. Lektura stanowi obszerne źródło wiedzy, a także poszerza słownictwo o wiele skuteczniej niż oglądanie telewizji czy prowadzenie konwersacji z wykształconymi mówcami. Dowiedziono też, że regularne sięganie po książki ma wpływ na efektywność pracy mózgu. Czytanie poprawia kondycję komórek nerwowych, pozwala lepiej zapamiętywać oraz opóźnia procesy starzenia.

 

Czytanie poprawia pamięć i redukuje stres

Lektura uspokaja i spowalnia bicie serca. Jak się okazuje, wystarczy już sześć minut czytania, aby zredukować uczucie stresu nawet o 60%. Co ciekawe, czynność ta pozwala wyeliminować stres o wiele bardziej skutecznie niż słuchanie muzyki czy spacerowanie. Ponadto czytanie książek poprawia pamięć, gdyż sprzyja tworzeniu się nowych synaps w mózgu oraz wzmocnieniu tych, które już istnieją.

Czytanie rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi

Ludzie regularnie sięgający po książki częściej odwiedzają muzea i uczestniczą w koncertach niż osoby, które nie czytają. Okazuje się, że takie osoby znacznie częściej malują, fotografują oraz piszą. Warto też czytać, aby rozwijać własną empatię – zaangażowanie w świat fikcji literackiej umożliwia postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie jego problemów.

/J. K.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: