Lekomania – przyczyny i objawy choroby

Stare powiedzenie mówi, że lekarstwo bywa gorsze od choroby. Czasami jest to prawda, zwłaszcza jeśli chodzi o problem lekozależności. Jakie są przyczyny tego zaburzenia oraz jak można rozpoznać ich objawy?

Jedną z podstawowych przyczyn lekozależności jest hipochondria, czyli zaburzenie polegające na dostrzeganiu u siebie różnych nieistniejących chorób. Zwłaszcza teraz, w dobie sieci, kiedy każdy może wpisać w Google objawy, zaczynają się dość nerwowe reakcje na odnalezione wyniki. Ludzie przychodzą czasami do lekarzy zdiagnozowani przez samych siebie, oczywiście błędnie. Próbują też różnych domowych sposobów lub oszukańczych „cudownych mikstur”, które oferują im różni internetowi szarlatani. To jednak sprawia, że pacjenci na własną rękę zaczynają przyjmować posiadane w domu leki. Pół biedy, jeśli są to zwykłe witaminy, problem zaczyna się wtedy, kiedy sięgają oni po inwazyjne substancje.

Odmienny stan świadomości

Lekozależność bardzo przypomina inne uzależnienia. Chory zaczyna robić się zobojętniały, ponieważ pod wpływem środków tępieje jego percepcja. Zaczyna za wszelką cenę próbować zdobyć lek, także na czarnym rynku. Chęć zdobycia lekarstwa rzutuje na całe jego życie. Zdolności psychomotoryczne uzależnionego zaczynają ulegać stopniowej degradacji, częściowo upośledzony zostaje układ nerwowy i współczulny. Można to zauważyć przez trzęsące się dłonie, powiększone źrenice, zwiększoną potliwość, czy wręcz przeciwnie, suchość skóry. Lekoman może często uskarżać się na różne dolegliwości ściśle związane z przedawkowaniem danego środka. W przypadku ekspozycji na daną substancję osoba uzależniona zaczyna przejawiać silne pobudzenie, graniczące z podnieceniem. Zażycie lekarstwa sprawia, że momentalnie się odpręża, staje rozmowna i wesoła.

Lekomania to jeden z najgroźniejszych nałogów, ponieważ stopniowo wyniszcza organizm i może doprowadzić nawet do śmierci. Człowiek cierpiący na lekozależność powinien natychmiast skonsultować się ze specjalistą, w przeciwnym razie wyrządzi sobie nieodwracalną krzywdę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->