Jak zapobiegać uzależnieniu się od leków?

Czy lekozależności można uniknąć? Wszyscy musimy się przecież od czasu do czasu wyleczyć z jakiejś choroby. Jak się okazuje, sposoby są na to dość proste, jednak nie wszyscy wiedzą, że trzeba się do nich ściśle stosować.

Każdy z nas musi od czasu do czasu przyjąć jakieś leki. Jednak, aby się od nich nie uzależnić, trzeba pamiętać o przestrzeganiu czterech najważniejszych zasad. Bez nich ani rusz!

   

Spis treści

Nie wierz reklamom

W Polsce panuje bardzo niebezpieczna moda na przyjmowanie leków „na wszystko”. Cudowne panacea proponowane są przez uśmiechnięte panie, które z ekranu telewizora nawołują do łyknięcia dużej dawki środka pomagającego na każdy ból.

Zawsze konsultuj się z lekarzem

Niezależnie od tego, czy przyjmujemy lek na grypę, czy też musimy dozować tramadol na silny ból, powinniśmy pamiętać o stałym kontakcie ze specjalistą. Wszystkie działania niepożądane powinniśmy zgłosić jemu albo farmaceucie. Pod żadnym pozorem nie możemy taić tego, że jakiś środek wywołuje w naszym organizmie efekty uboczne.

Nigdy nie przyjmuj większej dawki, niż zalecana

Choremu, zwłaszcza takiemu, który cierpi, wydaje się, że jeśli zwiększy ilość przyjmowanych leków, to ulży sobie w bólu. Nie ma większego mitu, ponieważ lekarz zapisuje takie ilości dostosowane do indywidualnych możliwości pacjenta, przede wszystkim do masy jego ciała. Jeśli nie chcesz się uzależnić, trzymaj się zarówno dawki, jak i regularności w przyjmowaniu. Istnieje bowiem coś takiego, jak czas półtrwania leku, kiedy to zawarte w nim związki powoli rozkładają się w organizmie. Nie wolno doprowadzić do nadmiernego stężenia danej substancji we krwi!

Lek przestał działać? Jesteś uzależniony

Jeśli dany środek, który do tej pory odejmował nam cierpienie, nagle przestał spełniać swoją funkcję, to znaczy, że organizm zaczął go tolerować. Największym błędem jest wtedy przyjmowanie coraz większych dawek. W takim wypadku trzeba jednak natychmiast iść do lekarza lub farmaceuty. Dalsze zażywanie tego leku tylko pogłębi lekozależność.

Najważniejsze, to pamiętać starą zasadę, którą wyznawał Paracelsus, jeden z ojców farmakologii: wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Miał on na myśli to, że przedawkowanie może okazać się śmiertelne!

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->