Lekomania zaczyna się od leków przeciwbólowych

Ból to naturalna reakcja obronna organizmu, która aktywuje się w celu uniknięcia czy też usunięcia bodźca uszkadzającego go. Chcąc pozbyć się nieprzyjemnego uczucia bólu, sięgamy po środki przeciwbólowe, które stosowane w nadmiarze mogą przyczynić się do uzależnienia, a to do poważnych skutków zdrowotnych.

Lekomania – co to takiego?

Lekomania, lekozależność czy toksykomania to uzależnienie od leków, które dotyka coraz większą część populacji. Choroba ta zaczyna się od przyjmowania leków uśmierzających ból podczas każdego nawet najmniejszego dyskomfortu bólowego. Co ważne, chory sięgający po leki, z każdym następnym razem stosuje coraz to większe dawki uśmierzające. Z czasem przeradzają się one w uczucie przymusu przyjmowania leków przeciwbólowych.

Zażywanie większych dawek substancji aktywny uzależnione jest od pożądanego efektu. Co więcej, wraz z postępem choroby coraz trudniej go osiągnąć. Taka sytuacja jest w stanie doprowadzić do przedawkowania, wystąpienia skutków ubocznych, zatrucia, a w najgorszym przypadku śmierci związanej z dostarczeniem do organizmu zbyt dużej ilości substancji uśmierzających ból.

Które leki wpisują się w toksykomanię?

Choroba ta dotyka nie tylko osoby stosujące leki przeciwbólowe, choć z pewnością to one stanowią największą grupę uzależnionych. Lekomania dotyczy także osób, które wspierają się lekami psychotropowymi, antydepresantami, nasennymi, dopingującymi, euforyzującymi, a nawet lekami hormonalnymi.

Typy uzależnienia

Lekozależność podzielić można na dwa typy – nałóg będący cięższą formą uzależnienia, jak i przyzwyczajenie będące lżejszą postacią. Warto jednak nadmienić, że niezależnie od tego, która forma choroby nas dotyczy, każda z nich może wywołać skutki uboczne w postaci objawów abstynencyjnych. Zaliczyć do nich można objawy psychiczne, polegające na niechęci oraz niemożności przezwyciężenia potrzeby przyjmowania leków. Są wśród nich także fizyczne, głównie polegające na konieczności przyjmowania coraz większych dawek, gdyż poprzednie nie dają już pożądanego efektu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->