Na czym polega uzależnienie od leków?

O tym, że od leków można się uzależnić, wiemy od stosunkowo niedawna, bo dopiero od początków dwudziestego wieku. Lekomania należy do tego rodzaju nałogów, przy których trudno zdefiniować konkretne mechanizmy, ponieważ wszystko zależy od zażywanego środka. Niektórzy narkomani są także lekomanami.

Jest taki moment w życiu, w którym każdy człowiek musi przyjąć określone leki. Nikt jeszcze co prawda nie uzależnił się od antybiotyków, ale kiedy tylko farmakologia wyodrębniła benzodiazepiny, pojawił się nowy problem i… nowy nałóg.

Słodki stan spokoju

Jednymi z najczęściej zażywanych leków są te, które działają przeciwbólowo. Jednak, dla przykładu, tramadol nie koi tylko cierpienia, ale działa również uspokajająco. Sprawia to, że bardzo szybko można stać się od niego zależnym. Lekomania zwana jest bowiem lekozależnością. Może przyjąć łagodniejszą formę przyzwyczajenia. Zdarza się jednak czasem, że ktoś przyjmuje dany środek w takich ilościach, że powoli uodparnia się na coraz większe jego dawki. W ten sposób można, między innymi, lekko uzależnić się od ketoprofenu czy nawet paracetamolu.

Typy lekozależności

Istnieje kilka typów lekomanii, spośród których wyróżniamy alkoholowy, barbituranowy, benzodiazepinowy i niebenzodiazepinowy. Chociaż każdy z nich jest groźny, to benzodiazepiny są bardzo popularne, ponieważ szybko można się od nich uzależnić. Nietrudno znaleźć w Internecie fora, na których ludzie chwalą się, że zażyli kilkanaście tabletek Cloranxenu (klorazepamu), po czym uskarżają się, że przyjęty środek nie działa. Taka lekozależność jest już bardzo groźna, gdyż nałóg związany z lekami psychotropowymi mają wpływ między innymi na układ współczulny.

Lekomania w dużej mierze dotyczy kobiet, zwłaszcza tych pomiędzy 35 a 50 rokiem życia. Ma spory związek ze współuzależnieniem alkoholowym. Żeby się wyciszyć, ofiary przyjmują duże ilości środków, które pomagają im zasnąć oraz odprężyć. Takie leki powinny jednak być przepisywane pod ścisłą kontrolą lekarza psychiatry, w przeciwnym razie prowadzą do nałogu nie mniejszego, niż ten związany z alkoholem!

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->