Kasze – ich rodzaje i właściwości

Kojarzona głównie z dzieciństwem kasza w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność ze względu na swe wyjątkowe właściwości. Poza ponadczasową manną mamy do wyboru jeszcze kilka jej rodzajów. Warto, aby zagościły one na naszych talerzach. Dlaczego? Przekonajmy się!

Jedz kasze na zdrowie i nie tylko

Biorąc pod uwagę wartości odżywcze, to kasze przewyższają takie produkty jak makaron czy ryż. Są bogatym źródłem węglowodanów złożonych wspierających pracę wszystkich komórek organizmu. Co równie ważne, zawierają duże ilości błonnika, który wpływa pozytywnie na pracę jelit oraz hamuje wchłanianie się tłuszczy. Tym samym kasze są polecane osobom będącym na diecie odchudzającej również z tego względu, że zapewniają uczucie sytości przez dłuższy czas.

Rodzaje kasz

Wybór jest naprawdę duży i pozwala dobrać produkt ściśle odpowiadający naszym gustom smakowym oraz potrzebom zdrowotnym. Może przypadnie nam do smaku kasza:

  • gryczana – uznawana za najzdrowszą, dzięki dużej zawartości białka oraz kwasu foliowego. To także źródło potasu oraz fosforu. Jest szczególnie polecana osobom borykającym się z problemami jelitowymi oraz stosującym dietę odchudzającą. Dostępne są jej dwa typy: palona – o intensywnym smaku i niepalona. Często jest wykorzystywana jako składnik farszów oraz dodatek do mięs,
  • jaglana – wyróżnia się wysoką zawartością żelaza oraz krzemu, dzięki czemu stan włosów, paznokci, a także stawów ulega poprawie. Ma ona nieco słodki smak i tym samym jest doskonałym dodatkiem do właśnie takich potraw i mleka,
 
  • jęczmienna – wskazana do spożywania przez kobiety w ciąży oraz osoby o obniżonej odporności organizmu. Wynika to z dużej zawartości witamin z grupy B oraz kwasu foliowego. Poleca się ją także wszystkim prowadzącym aktywny tryb życia ze względu na zawartość skrobi. Kasza jęczmienna z powodzeniem zastępuje ryż i ziemniaki w sąsiedztwie mięs i gulaszy.
Wymienione kasze należą do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych. Warto jednak jeszcze zwrócić uwagę na kuskus, amarantus oraz komosę ryżową określaną jako quinoa.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->