Jak dbać o skórę przed i po opalaniu?

O szkodliwym działaniu promieniowania słonecznego można usłyszeć coraz więcej. Lekarze dermatolodzy ostrzegają przed uszkodzeniami i chorobami skóry w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu, a także zalecają zachować bezpieczeństwo podczas stosowania kąpieli słonecznych. Podpowiadamy, jak właściwie pielęgnować skórę przed oraz po opalaniu.

O czym należy pamiętać przed opalaniem?

Chcąc mieć pewność, że opalenizna będzie trwalsza i równomierna, przed wyeksponowaniem ciała na słońce, warto wykonać peeling. Usunie on martwy naskórek oraz zatrzyma opaleniznę na dłużej. Oczywiście takiego zabiegu nie trzeba wykonywać przed każdym wyjściem na plażę – zupełnie wystarczające będą 1-2 peelingi w tygodniu.

Przed wyjściem na słońce należy też zaaplikować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Najlepiej posmarować nim skórę na kilkadziesiąt minut przed wystawieniem jej na działanie promieniowania słonecznego. Osoby z jaśniejszą skórą powinny sięgnąć po krem z wyższym filtrem. Aby uniknąć przebarwień, lepiej zrezygnować z mocnego makijażu.

Jak pielęgnować skórę po opalaniu?

Po ekspozycji skóry na słońce najlepiej sięgnąć po preparaty, które zawierają w swoim składzie związki o działaniu łagodzącym skutki promieniowania. Dobrym wyborem będą kremy lub balsamy wzbogacone o mocznik, allantoinę oraz witaminy A, E i C. Składniki te neutralizują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za proces starzenia się skóry. Można też stosować olejki i oliwki dedykowane do skóry po opalaniu.

Jak sobie pomóc, gdy dojdzie do poparzenia skóry?

Chcąc złagodzić podrażnienie skóry wywołane przez nadmierne promieniowanie słoneczne, najlepiej zastosować mleczka zawierające wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym i regeneracyjnym. Mogą to być np. kosmetyki z wyciągiem z aloesu, który dodatkowo zredukuje zaczerwienienie naskórka. Sprawdzonym sposobem jest także nałożenie na poparzone miejsca zsiadłego mleka.

/J. K.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->