Hipochondria – dlaczego wciąż nam się wydaje, że jesteśmy chorzy?

Hipochondria jest zaburzeniem, którego dominującą cechą jest stałe i nieuzasadnione przeświadczenie o chorowaniu człowieka na przynajmniej jedną poważną chorobę somatyczną. Ludzie zmagający się z takimi dolegliwościami stanowią spory odsetek pacjentów.

Geneza przypadłości

Samo określenie stworzyli już starożytni Grecy. Dzisiaj, mimo rozwoju medycyny, hipochondria nie zanika. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ w XXI wieku lekarz ma możliwość zbadania, sklasyfikowania i nazwania praktycznie każdej przypadłości. Ludzie są zagrożeni niezliczoną ilością chorób, co może prowadzić do podświadomego szukania objawów u samego siebie.

Niebezpieczne skutki choroby

Na rozwój i upowszechnienie objawów hipochondrii wysoki wpływ ma życie w kraju o wysokiej zamożności i łatwym dostępie do leczenia. Nie powinniśmy jednak tej przypadłości ignorować, ponieważ długotrwałe trwanie w przekonaniu o chorobie może rzeczywiście wpłynąć na pogorszenie się stanu zdrowia człowieka. Działa to na zasadzie efektu placebo oraz rzeczywistego negatywnego wpływu zamartwiania się na kondycję organizmu. Hipochondrycy często stają się obiektem głupich żartów, co jest bardzo niesłuszne, ponieważ nie są w stanie zapanować nad zaburzeniem. Istotnym problemem jest fakt, że najczęściej lekarze mają duży problem ze stwierdzeniem hipochondrii, ponieważ trudno jednoznacznie stwierdzić, że ból pacjenta jest jedynie efektem działania jego podświadomości. Mylne zdiagnozowanie może natomiast prowadzić do zastosowania nieodpowiedniego leczenia. Jest to więc zaburzenie, które należy traktować jak najbardziej poważnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: