Na czym polega terapia psychodynamiczna w leczeniu uzależnień?

Jeszcze do niedawna leczenie wszelkich uzależnień przy pomocy psychoanalizy czy innych nauk psychologicznych było zadaniem niechętnie wykonywanym. Dziś świat zrobił krok do przodu, jednocześnie gwarantując osobom uzależnionym kolejną formę leczenia.

Terapia alkoholowa psychodynamiczna – co to takiego?

W przypadku leczenia uzależnień terapia psychodynamiczna może nieznacznie różnić się od wykorzystywanej podczas leczenia osób o zaburzeniach psychicznych. Tego typu terapie opierają się przede wszystkim na koncentracji na doświadczanych przez pacjentów objawach uzależnienia. Co ważne, psychoterapeuta leczy przy pomocy mikroedukacji, jednocześnie uwzględniając problematykę zażywania danych substancji, opisując i analizując zachowania nałogowe, a także regulując stany emocjonalne. Podczas terapii psychodynamicznej wypracowywana jest także strategia radzenia sobie z objawami odstawiennymi, a także występującymi napięciami emocjonalnymi.

Dlaczego akurat terapia psychodynamiczna?

Terapie psychodynamiczne coraz częściej wykorzystywane są w leczeniu uzależnień, a to przez wzgląd na swój pozytywny wpływ na uzależnionych i często świetnych wynikach leczenia. Największą zaletą tego typu terapii jest całościowe objęcie kwestii związanych z pacjentem, nie tylko uzależnienia, czyli zachowania psychopatologicznego, ale całego funkcjonowania osobowościowego. Co ważne, psychodynamika odnosi się także do relacji uzależnionego z otoczeniem, wspomnieniami i innymi kwestiami, które warunkują późniejsze zachowania. Leczone i analizowane są tu przede wszystkim wszelkie zaburzenia wzorców przywiązania.

Leczenie krok po kroku

Podczas leczenia z wykorzystaniem terapii psychodynamicznej pacjent wraz z terapeutą określa cele terapeutyczne – często pacjenci oczekują od siebie samych zbyt wiele. Terapeuta pomaga wyklarować realne cele, czyli siły mierzone na zamiary. Dodatkowo na tego typu spotkaniach uzależniona osoba uczy się nawiązywania szczerych relacji i budowania bliskości, jak i zależności. Ważnym krokiem jest pokonanie własnych oporów i lęków. Zdrowa, a zarazem bezpieczna relacja terapeutyczna przy terapii psychodynamicznej, jest w stanie stanowić oparcie dla pacjenta w podejmowaniu ważnych decyzji i zmian w życiu, które przyczynią się do stworzenia leczącej więzi.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: