Dlaczego social media tak uzależniają?

Większości z nas trudno jest dzisiaj wyobrazić sobie życie bez mediów społecznościowych. Tego typu platformy dają możliwość nawiązywania kontaktów, dzielenia się swoimi przeżyciami ze znajomymi czy rodziną. Nie ma wątpliwości, że codziennie w sieci spędzamy naprawdę sporo czasu. Niestety zauważalne stają się negatywne skutki godzin spędzonych w social mediach. Okazuje się, że coraz większa liczba ludzi boryka się z uzależnieniem od nich. 

Media społecznościowe uzależniają dlatego, że mają bardzo duży wpływ na swoich użytkowników. Mówi się o syndromie FA, czyli Facebook Addiction Disorder, który może być dla organizmu równie groźny, jak alkoholizm. W szczególności młodzi ludzie budują swój świat, własną rzeczywistości w sieci, a nie w realu, nawiązując znajomości, utrzymując kontakt z przyjaciółmi czy dzieląc się informacjami o sobie. Media społecznościowe stanowią formę spędzania wolnego czasu, a także przestrzeń, w której można zdobywać wiedzę, różne informacje.

Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od social mediów?

Przede wszystkim narażone są osoby z zaniżoną samooceną, trudnościami natury emocjonalnej, a także zamknięte w sobie. W Internecie mają one możliwość podbudowania własnej wartości, zbierając lajki, pochlebne komentarze. W sieci mogą z powodzeniem zaprezentować siebie jako atrakcyjniejsze, bardziej inteligentne. W social mediach każdy z nas jest w stanie stworzyć taki wizerunek siebie samego, jaki najbardziej nam samym odpowiada. To zdecydowanie poprawia samopoczucie.

Social media jako alternatywa dla używek

W grupie ryzyka znajdują się także osoby borykające się z innymi uzależnieniami. Okazuje się, że wielu ludzi rekompensuje sobie konieczność odstawienia różnych używek właśnie korzystając na przykład z Facebooka. Gdy przypadnie nam do gustu jakiś status na platformie społecznościowej, rozpoczyna się produkcja dopaminy. W konsekwencji poprawia się nasze samopoczucie i z czasem coraz chętniej i chętniej do mediów społecznościowych wracamy.

Jest to przestrzeń, w której łatwo możemy zapomnieć o problemach dnia codziennego, oderwać się od rzeczywistości i zrelaksować. Wraz z upływem czasu, by czuć pełnię satysfakcji, jesteśmy zmuszeni spędzać w sieci coraz więcej czasu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->