GTD, czyli metoda efektywność Davida Allena

Chcesz wreszcie zapanować nad szaleństwem dnia codziennego, kiedy czujesz, że przestałeś już panować nad zadaniami w pracy i w życiu prywatnym? Chcesz odzyskać kreatywność, równowagę i uzyskać lepsze wyniki? Poznaj GTD, czyli metodę zarządzania zadaniami wymyśloną przez Davida Allena.

Pogoń za uciekającymi terminami, stosy niezałatwionych spraw i zobowiązań, brak wolnego czasu na przyjemności – czy brzmi to dla Ciebie znajomo? Jeśli tak, to może czas wreszcie jakoś uporządkować ten cały bałagan?

Doprowadzić robotę do końca

W tłumaczeniu Getting Things Done (GTD) oznacza „wykonanie pracy do końca”. Zgodnie z propozycją Davida Allena wszystkie rzeczy, które chcemy zrealizować, powinny być poukładane w logiczne ramy, które nie będą zaprzątać Twojej głowy i obciążać myśli. Oznacza to, że nie musisz pamiętać o wszystkich zobowiązaniach i planach. Jednocześnie jednak zachowujesz swoją wysoką efektywność w pracy i życiu osobistym. Wystarczy tylko nauczyć się zarządzać zadaniami.

Gromadzenie, analiza i porządkowanie

Drogę do porządkowania zacząć trzeba od tego, że każdego dnia gromadzimy tysiące myśli, które dotyczą zadań, planów, pomysłów. Aby nie zaśmiecały nam głowy, najlepiej jest je umieścić w jednym miejscu, poddać analizie pod względem ich dalszego przetworzenia oraz uporządkować je. Przyda się do tego aplikacja w komórce lub komputerze, kalendarz, teczki tematyczne lub jakiekolwiek inne narzędzie, gdzie można będzie wprowadzać wszystkie te rzeczy. Ich analiza i uporządkowanie pozwolą z kolei podzielić zadania na łatwe i szybkie do wykonania pilne, ważne i te, które mogą poczekać. To pozwoli na prawidłową organizację czasu i pracy.

Przeglądanie i realizacja

W kolejnych etapach David Allen zaleca co najmniej raz w tygodniu przeglądać listę zadań i kalendarz (gdzie najlepiej umieszczać rzeczy, które mamy do wykonania w konkretnym dniu lub czasie) oraz dopisywać kolejne. Taka aktualizacja pozwala mieć nad nimi kontrolę. Jeśli natomiast chodzi o ich realizację, to pod uwagę trzeba wziąć sytuację, w jakiej się aktualnie znajdujemy (dom, praca, na mieście itd.), ilość dostępnego czasu i priorytetowość.

„Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności” autorstwa Davida Allena to lektura, dzięki której zaoszczędzisz czas w pracy i nie będziesz zapominać o zadaniach do wykonania. Tym samym Twój czas nie pójdzie na marne, a niezałatwione sprawy nie będą się nawarstwiać. Jednym słowem – odzyskasz wreszcie kontrolę nad swoim życiem!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: