Czwartek z filozofią | Instytut Filozofii UMK

Ludzki umysł jest na tyle skomplikowany i niełatwy do zrozumienia, że sami wykonawcy często nie są w stanie uargumentować swojego postępowania. Nie potrafimy określić motywów, jakie nami kierują, a nasze działania bywają całkowicie przypadkowe i nieprzemyślane. Jednym z problemów wartych przedyskutowania jest umiejętność okłamywania samego siebie. Z pozoru niemożliwa do wykonania sztuka okazuje się powszechnym zachowaniem, stosowanym niemal przez każdą jednostkę. Mimo iż podświadomie zdajemy sobie sprawę z obrotu wydarzeń, staramy się wypierać ten obraz i zastępować go nierealnymi, zbyt optymistycznymi przekonaniami. Taka sytuacja zazwyczaj ma miejsce w momentach trudnych do zaakceptowania, problematycznych i ponurych.

Jak to możliwe, że jedna osoba może być jednocześnie kłamcą oraz okłamywanym?

Zaakceptowanie prawdy jest na tyle trudne, że niektórzy z nas wybierają najprostszą drogę, mianowicie przekonywanie się do fałszywych informacji, łatwiejszych do zrozumienia. Zamiast pogodzić z prawdą, decydujemy się na wpajanie sobie fikcyjnych wspomnień. Czy zjawisko oszukiwania własnej osoby jest czymś normalnym, a hipokryzja moralna oraz konfabulacja to pojęcia dotyczące każdego z nas?

Aby zgłębić temat oraz istotę problemu, Dwór Artusa w Toruniu zaprasza na pouczający czwartek z filozofią, w ramach którego wszyscy zainteresowani tematyką skomplikowanego ludzkiego umysłu mają możliwość dokładnie zrozumieć tę tematykę oraz dołączyć do dyskusji. Wysoki poziom wydarzenia zapewni dr Paweł Gładziejewski, który, jako filozof, kognitywista i adiunkt w Instytucie Filozofii UMK, zajmuję się rozpatrywaniem natury percepcji i reprezentacji umysłowych oraz powiązań między tożsamością człowieka a jego pamięcią autobiograficzną. Wydarzenie to można określić mianem filozoficznego spotkania zachęcającego do pogłębiania wiedzy na temat ludzkiego umysłu oraz poszukiwania drogi do zrozumienia własnego postępowania.

Wykład odbędzie się 25 stycznia bieżącego roku o godzinie 18:30 w Sali Wielkiej.

/lp

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->