Co daje regularne czytanie książek?

„Nie mam czasu a czytanie!” – stwierdzają osoby, które dawno nie sięgały po żadną lekturę. Jednak czytanie książek może być bardzo owocne i niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Dlaczego warto znaleźć czas chociażby na stronę lektury dziennie?

„Książki uczą” – takie hasło niejednokrotnie słyszało się w latach młodzieńczych. Mało kto jednak zastanawiał się, co te słowa tak naprawdę oznaczają… Tymczasem czytanie jest rzeczywiście bardzo rozwojowe.

Spis treści

Wyobraźnia i kreatywność

Czytając, często wyobrażamy sobie opisane sytuacje, bohaterów czy miejsca. Dobra i wciągająca lektura potrafi sprawić, że czujemy, jak gdybyśmy byli naocznymi obserwatorami opisanej rzeczywistości. Stworzenie w głowie takich obrazów wymaga sporej wyobraźni i wyzwala ogromne pokłady kreatywności. A ta przydaje się często w życiu: gdy trzeba napisać wypracowanie w szkole, główkować nad projektem na studiach lub w pracy, czy też po prostu opowiedzieć dziecku ciekawą bajkę na dobranoc – taką, której jeszcze nie słyszało i która nie jest wszystkim dobrze znana.

Odskocznia od rzeczywistości

Niektóre książki potrafią tak zaabsorbować, że człowiek może zapomnieć na chwilę o codziennych troskach i choć na moment przenieść się do świata, opisanego na kolejnych stronach. To świetny sposób na relaks i odcięcie się od otaczającej rzeczywistości. Ponadto interesująca lektura umili czas i sprawi, że szybciej on upłynie, a czytelnik dowie się być może czegoś nowego o świecie.

Bogatsze słownictwo

Ile razy zdarza się, że w trakcie wypowiadania się brakuje nam słowa lub też nie do końca potrafimy sformułować wypowiedź tak, aby nas zrozumiano? Z pomocą przychodzi książka. Częste czytanie sprawia, że automatycznie poszerza się nam zasób słownictwa. A w przypadku natrafienia na nieznane słowo czy zwrot, łatwo można sprawdzić jego znaczenie i zapamiętać je na przyszłość. Poznaje się także różnorodne sposoby konstrukcji zdań, co przydaje się w zawodach, wymagających pisania dłuższych treści.

Zdarza się, że czytając książkę, odnajduje się w jej bohaterach swoje cechy. Lektura może dać do myślenia i skłonić do spojrzenia głębiej w siebie. Niektóre książki inspirują do działania – wyruszenia w podróż, naprawy relacji czy zmiany trybu życia. Warto?

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->