Co warto siać w lipcu w domowym ogródku?

Lipiec w ogrodzie to nie tylko czas rozkoszowania się pierwszymi owocami, ale również wzmożonych prac ogrodowych, takich jak plewienie i regularne podlewanie roślin, związane z wysokimi temperaturami i suszą. Co w tym czasie możemy siać w naszych ogrodach?

Spis treści

Rzodkiewka – źródło witamin i składników mineralnych

Rzodkiewka jest warzywem chętnie sadzonym, ponieważ jej uprawa nie jest trudna. Można ją wysiewać praktycznie przez całe lato na stanowiskach słonecznych – najlepiej wcześniej zasilonych nawozami mineralnymi. Poszczególne sadzonki rzodkiewki powinny być od siebie oddalone oraz regularnie odchwaszczane. Ważne jest zapewnienie im odpowiedniego nawodnienia, które nie musi być zbyt obfite. Owoce naszej pracy zbieramy około miesiąca po zasianiu. Wielu ogrodników zwraca jednak uwagę, by nie sadzić jej na początku lipca, który sprzyja bardziej uprawie czarnej rzodkwi.

Ostatnia szansa na buraki

Lipiec to również czas, w którym możemy posadzić niektóre odmiany buraków. Burak ma duże wymagania świetlne i potrzebuje dostatecznej wilgotności podłoża, jednak można go uprawiać praktycznie na każdej glebie. Jeżeli wysiany został za gęsto, należy po wzejściu poprzerywać siewki. Burak potrzebuje także nawożenia, ponieważ jest bardzo wrażliwy na niedobór magnezu i boru.

Bogata w beta-karoten marchew

Osoby uprawiające marchew wiedzą, że nie ma ona szczególnych wymagań temperaturowych i dobrze radzi sobie w optymalnych temperaturach. Do jej uprawy najlepsze są gleby żyzne i średnio wilgotne. Większość gatunków marchwi wysiewa się od marca do czerwca, jednak niektóre z nich można zasiać także w lipcu. Dbając o jej prawidłowy wzrost, należy ją regularnie podlewać i odchwaszczać.

Fasolka szparagowa – idealna do letniego obiadu

Początek lipca to również ostatni moment na zasiew fasolki szparagowej, jeżeli chcemy zebrać ją na przełomie sierpnia i września. Fasolka szparagowa jest rośliną ciepłolubną i należy ją systematycznie nawadniać, ponieważ jest wrażliwa na niedobór wody.

Lipiec jest dla wielu roślin ostatnim momentem na zasiew, dlatego, oprócz rozkoszowania się już dostępnymi owocami, warto pomyśleć o przyszłych plonach.

/li

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: