Dlaczego warto ograniczyć sól w codziennej diecie?

Ostatnio dużo słyszy się o szkodliwości cukru. Jednak równie niedobry wpływ na nasze zdrowie może mieć zbyt duża ilość spożywanej soli. Oczywiście sól jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania, więc nie warto jej całkiem eliminować. O czym zatem pamiętać?

Spis treści

Potrzebny pierwiastek – sód

Sód, wchodzący w skład soli jest niezbędnym dla organizmu pierwiastkiem. Bierze on udział w prawidłowym funkcjonowaniu komórek i utrzymuje wodno-elektrolitową gospodarkę na właściwym poziomie. Morska sól zawiera dodatkowo cenne mikroelementy, takie jak magnez czy potas, odpowiednia jej ilość jest więc wskazana.

Gdy soli jest za dużo…

Zbyt duża ilość soli w codziennej diecie skutkuje nierzadko problemami z nadciśnieniem. Jej nadmiar jest też niewskazany u osób, mających problemy z nerkami. Konsekwencją może tu być tworzenie się kamieni nerkowych. Sól zatrzymuje również wodę w organizmie, warto więc ograniczyć jej spożywanie przed zbliżającą się miesiączką, aby niepotrzebnie nie wzmagać przykrych dolegliwości obrzękowych.

Ile tej soli?

WHO podaje, iż w przypadku dorosłego człowieka dzienna norma spożycia soli to 5 g. Trzeba pamiętać, że liczy się tutaj nie tylko biała substancja, którą solimy zupę, ale również sól, wchodząca w skład przetworzonych lub gotowych produktów. Większe zapotrzebowanie na sól występuje u osób, które pracują fizycznie oraz u sportowców. Niedobór soli może też wystąpić przy biegunkach lub latem, podczas dużych upałów.

Jak ograniczyć?

Kostki rosołowe, chipsy, paluszki czy niektóre wędliny mają sporo soli. Poprawia ona walory smakowe i konserwuje niektóre potrawy. Osobom, przyzwyczajonym do jej smaku może być trudno zrezygnować z dosalania potraw. Na szczęście w dobrych sklepach można kupić mieszanki przypraw, pozbawionych soli.

Sól jest takim elementem diety, który – spożywany w odpowiednich ilościach – jest organizmowi potrzebny. Jednak i tu trzeba zachować umiar, aby nie przysporzyć sobie niepotrzebnych kłopotów zdrowotnych.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: