Jedzenie: czysta konieczność czy też przyjemność?

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest odżywianie się. Oczywiście najlepiej, aby posiłki były pełnowartościowe, przemyślane i dobrze zaplanowane. Wiele osób nie ma na to jednak czasu, a jedzenie traktuje jako coś, co po prostu trzeba zrobić, aby mieć energię do życia. Czy słusznie?

Posiłek w biegu

Przy obecnym tempie życia bywa tak, że śniadanie jest spożywane w pośpiechu lub całkiem pomijane. Podobnie ma się sprawa z obiadem – wiele osób w pracy nie ma czasu zjeść solidnego posiłku, więc spożywa tylko szybkie przekąski między jednym a drugim spotkaniem czy w trakcie pisania raportu. Tymczasem takie jedzenie nie tylko nie daje żadnej przyjemności, lecz może wywołać nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe, np. zgagę czy mdłości. Ponadto często nie ma się pojęcia, co się tak naprawdę zjadło i jakie składniki były w potrawie.

Świadome jedzenie

Aby móc czerpać z jedzenia przyjemność, warto wybierać zdrowe, a jednocześnie smaczne produkty. W miarę możliwości dobrze jest przygotowywać posiłek samodzielnie – wówczas wie się, co w nim tak naprawdę jest. W pracy dobrze jest zrobić sobie przerwę i zjeść spokojnie, delektując się kolejnymi kęsami. Trudno odczuwać przyjemność z jedzenia, gdy spożywa się coś w biegu, niedokładnie gryząc i myśląc o innych sprawach. Jedzenie może być przyjemne, gdy poświęci się mu należytą uwagę.

Korzyści ze świadomego spożywania posiłków

Czerpanie przyjemności i odkrywanie nowych smaków to niewątpliwa zaleta uważnego jedzenia. Warto przestać traktować tę czynność jako konieczność. Dzięki temu można eksperymentować, próbować łączyć różne smaki i poszerzyć swoje menu o potrawy, o których do niedawna nie miało się pojęcia. Świadome, spokojne spożywanie posiłku sprzyja też lepszemu trawieniu. Starannie wybrany pokarm trafia do żołądka lepiej pogryziony. Sprawi to, że dolegliwości ze strony układu pokarmowego będą mniejsze, a jedzenie nie będzie kojarzyło się z czymś „przymusowym”.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: