Zagrożenia związane z uzależnieniem od telefonu

Telefony komórkowe, a w zasadzie smartfony, to współcześnie niezbędne narzędzie każdego człowieka. Choć wykorzystywane są one nierzadko w celach zawodowych, to w przypadku prywatnego korzystania, mogą doprowadzić do uzależnienia, które w gruncie rzeczy nie różni się niczym od uzależnień od narkotyków czy alkoholu. Jak je rozpoznać?

Problem XXI wieku

Współcześnie smartfona, czy to bardziej zaawansowanego technologicznie, czy też mniej, posiada pawie każdy dorosły człowiek, a i nierzadko dzieci już w wieku szkolnym. Jeśli wykorzystywany jest on do dzwonienia i wysyłania wiadomości w pilnych sprawach, jego użytkowanie jest uzasadnione. Przesadne przesiadywanie na wszelkich stronach internetowych czy korzystanie z aplikacji w każdej wolnej chwili może mieć jednak duży wpływ na codzienne życie i relacje międzyludzkie.

Główne oznaki

Uzależnienie od telefonu to choroba cywilizacyjna, której skutki widoczne są nierzadko na pierwszy rzut oka. Zaliczyć można do nich zarówno te psychiczne, jak i fizyczne, a wśród nich:

  • problemy ze wzrokiem,
  • problemy z koncentracją,
  • bóle mięsni,
  • zaburzenia emocjonalne.

Wszelkie problemy ze wzrokiem są wynikiem niszczenia fotoreceptorów w siatkówce oka, które spowodowane jest mocnym emitowanym przez smartfony światłem. Dużą rolę odgrywa tutaj także odległość oczu od ekranu telefonu – nierzadko osoby uzależnione trzymają telefon bardzo blisko twarzy, kiedy z niego korzystają.

Bóle mięśni dotyczą przede wszystkim karku i pleców. Z telefonów korzysta się w każdym miejscu, o każdej porze dni i nocy. Niewygodna pozycja czy to na krześle w poczekalni, czy też w łóżku przed samym snem doprowadza do napięcia mięśni. Nie mniejszym zagrożeniem jest zapalenie ścięgien, wywołane obsługą telefonu jednym palcem.

Największym jednak zagrożeniem związanym z uzależnieniem od telefonu jest asymilacja i idące za nią problemy z koncentracją, a także zaburzenia emocjonalne. Wiele osób zamyka się na świat i relacje z innymi na rzecz świata, jaki znajduje w swoim telefonie. Tym samym osoba przestaje ufać bliskim, traci zdolność do nawiązywania kontaktów, a także nierzadko zmienia się pod względem charakteru.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: