Zaburzenia depresyjne przy walce z uzależnieniami

Depresja może rozwijać się w czasie trwania nałogu. Zdiagnozować ją może po dłuższej obserwacji specjalista. W leczeniu zaburzeń depresyjnych stosuje się środki farmakologiczne i terapię. Potrzebne jest też wsparcie najbliższych.

Są przypadki, w których najpierw pojawia się depresja, a dopiero potem „wkracza” nałóg, który jest skutkiem zarówno tej choroby, jak i stanu osobistego. Używki mają za to poprawić samopoczucie i stan psychiczny. Depresja może także być wtórna i być efektem nadużywania substancji psychoaktywnej (narkotyk, alkohol, lek, dopalacz) albo destrukcyjnego zachowania (uzależnienia behawioralne – seksoholizm, zakupoholizm, hazard itd.).

Gdy nic się nie chce…

Zaburzenia depresyjne to m.in. obniżenie napędu życiowego, przewlekły smutek, drażliwość, utrata dotychczasowych zainteresowań, wycofanie się z życia, ograniczenie kontaktów z innymi czy bezsenność. Objawiają się także niezdolnością przeżywania radości, spadkiem życiowej aktywności, pesymizmem, niską samooceną poczuciem bycia bezwartościowym czy osłabieniem koncentracji. Nierzadko pojawiają się także myśli samobójcze i zwiększa się prawdopodobieństwo powrotu do nałogu. Depresja jest z reguły powikłaniem przy uzależnieniu, a szczególnie silnym bodźcem do jej wyzwolenia jest odstawienie używki lub zaprzestanie nałogowego zachowania. Problemem jest też częste łączenie przez osoby uzależnione np. alkoholu z lekami przeciwdepresyjnymi. To jednak w efekcie może prowadzić do poważnych powikłań i uszkodzeń mózgu, a także innych narządów wewnętrznych.

Gdy iluzja zmienia się w rzeczywistość

Osoby uzależnione biorą używki po to, aby znaleźć ukojenie, dać się omamić iluzji, że dzięki nim jest lepiej i łatwiej w życiu. Tymczasem, kiedy narkotyk, alkohol czy inna substancja psychoaktywna przestaje działać, to wówczas automatycznie pogarsza się też nastrój. I tak powstaje błędne koło. Żeby prawidłowo zdiagnozować, czy jest to depresja pierwotna, czy też wpływ na jej pojawienie się miał nałóg, najlepiej udać się do specjalisty. Najczęściej jest to możliwe podczas wnikliwej obserwacji podczas terapii. Wymaga ona czasu, a najlepszym podejściem jest poznawczo-behawioralne.

Część zaburzeń depresyjnych może utrzymywać się długo i wówczas osoba uzależniona wymaga specjalistycznej opieki oraz wsparcia osób najbliższych.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: