Z czym wiąże się POChP? – Poznaj charakterystyczne objawy

Wydawać by się mogło, że POChP atakuje znienacka. Czy jednak założenie to w choć najmniejszym stopniu pokrywa się z rzeczywistością? A może omawiana przez nas dolegliwość daje o sobie znać na długo przed uciążliwym stadium choroby? W tym artykule wskażemy Ci podstawowe objawy POChP i wyłuszczymy wszelkie niezbędne informacje, które mogą być pomocne podczas wstępnej, samodzielnej diagnozy. To właśnie tu dowiesz się, na jakie symptomy warto zwrócić uwagę i co robić, gdy okaże się, że jesteś jednym z dwóch milionów Polaków cierpiących na tę dolegliwość. Zainteresowany? Wspaniale. W takim razie serdecznie zapraszamy Cię do lektury!

Spis treści

Co oznacza skrót POChP?

Nie ulega wątpliwości, że nazwa POChP może budzić mieszane uczucia: Co to właściwie oznacza? Otóż jest to skrót od Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Zapewne teraz zastanawiasz się, czym z kolei jest obturacja? Spieszymy z wyjaśnieniem! To medyczne określenie na zwężenie określonego organu – w przypadku POChP mowa o zwężeniu dróg oddechowych pacjenta. Więcej na temat definicji i pochodzenia choroby przeczytasz na stronie https://oddychajmy.pl/. To portal skupiający w sobie niezbędną wiedzę dotyczącą omawianej przez nas choroby. Znajdziesz na nim sprawdzone informacje, które pomogą Ci zrozumieć, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Początkowo POChP faktycznie może nie wykazywać żadnych niepokojących objawów. To właśnie dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, które powinien wykonywać każdy człowiek narażony na działanie pyłów i szkodliwego dymu. Z czasem jednak symptomy budzą się do życia, a pacjent odczuwa coraz większe trudności z komfortowym oddychaniem. Na co zatem warto zwrócić szczególną uwagę? Listę podstawowych objawów znajdziesz poniżej.

  • Znaczące osłabienie kondycji – Podczas zachorowania na POChP pacjent może zaobserwować widoczny spadek odporności na wysiłek fizyczny. Wynika to z nieprawidłowego działania płuc, które zostały zaatakowane przez chorobę. Jeśli zatem zawsze byłeś typem sportowca, a od kilku lat odczuwasz problem z wejściem pod górkę, koniecznie zgłoś się do lekarza.
  • Kaszel – A konkretnie jego przewlekła odmiana. Dotychczas byłeś okazem zdrowia, a od jakiegoś czasu dokucza Ci niezidentyfikowana potrzeba odkrztuszania? Niestety – to może być jeden z pierwszych objawów POChP.
  • Wydzielina z płuc – Plwocina, bo tak fachowo nazywa się flegmę, którą odkrztusza chory na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, to wydzielina charakteryzująca się następującymi elementami: ślina, resztki jedzenia i złuszczony nabłonek. Te objawy jednak często są ignorowane przez chorego. Dopiero pojawiająca się w plwocinie krew i ropa stanowią bodziec do podjęcia odpowiedniej diagnozy.

Więcej o podstawowych objawach POChP przeczytasz na stronie: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania?

Przyjęło się, że POChP można podejrzewać u osoby odznaczającej się następującymi cechami

  • Płeć: mężczyzna
  • Wiek: powyżej 40 roku życia
  • Informacje dodatkowe: uzależniony od nikotyny, pracujący w pyle

Należy jednak z całą stanowczością podkreślić, że nie istnieje ściśle określona grupa docelowa, która jest narażona na ryzyko zachorowania. Badania wskazują bowiem, że kobiety stanowią już niemal 1/3 spośród całego grona osób cierpiących na POChP. W związku z tym poniżej znajdziesz listę czynników chorobotwórczych, które mogą być zapalnikiem do powstania choroby.

Najczęstsze przyczyny zachorowania na POChP

Jedną z najczęstszych przyczyn zachorowania na POChP jest palenie tytoniu. Uwaga – wcale nie musisz być jednak palaczem czynnym, by nabawić się omawianej przez nas choroby. Wystarczy, że ktoś z Twojego otoczenia jest uzależniony od nikotyny, a Ty stoisz w pozycji biernego palacza. To wystarczy, by jednoznacznie stwierdzić, że jesteś w grupie ryzyka. Warto wiedzieć jednak, że nie tylko wyroby tytoniowe negatywnie wpływają na stan naszych płuc. Jako kolejną przyczynę zachorowania wymienia się bowiem pracę w pyle. To właśnie dlatego większość osób cierpiących na POChP stanowią mężczyźni – znacznie częściej wykonują oni takie zawody, jak hutnik, spawacz, czy górnik. Wśród czynników wywołujących Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc wymienia się także smog, złą jakość powietrza oraz aspekty indywidualne (np. przebyta w przeszłości gruźlica).

Jestem chory – Co robić?

Jeśli rozpoznałeś u siebie POChP i zgłosiłeś się do lekarza w celu potwierdzenia swoich przypuszczeń, musisz wiedzieć, że Twoja postawa zasługuje na pochwałę. Uznaje się bowiem, że to właśnie wczesne rozpoznanie choroby umożliwia walkę z jej uciążliwymi objawami. Co zatem należałoby zrobić teraz? Jeśli jesteś uzależniony od papierosów, w pierwszej kolejności powinieneś pozbyć się nałogu. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że to właśnie tytoń wywołuje u Ciebie wszelkie objawy uniemożliwiające Ci normalne funkcjonowanie. Dopiero po podjęciu tego kroku możesz liczyć na skuteczne zastosowanie leków.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.2 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->