Wyjazd w Bieszczady!

Bieszczady to wyjątkowy region Polski. Z jednej strony niedostępne góry, które budzą respekt, zachwyt, a nawet… lęk. Z drugiej, nieokiełznana przyroda i lasy, w których schronienie znalazł żubr, wilk, niedźwiedź brunatny, ryś, a także mnóstwo innych gatunków drapieżników i roślinożerców.

Bieszczady to jednak coś więcej – to także niezwykła lokalna kultura i gościnność tutejszych ludzi. Jeśli więc wybieramy się w ten wyjątkowy region naszego kraju, to przygotujmy listę tego, co warto zobaczyć.

Piękna i dzika natura

Obowiązkowym punktem podróży po Bieszczadach jest wspinaczka na Tarnicę, która jest ich najwyższym szczytem. Sam szlak prowadzący do niego jest pełen atrakcji – Szeroki Wierch, przełęcz pod Tarnicą, a także Halicz czy Rozsypaniec – to tylko niektóre z nich. Szlak wiedzie często przez połoniny – połacie niskich traw, które rozciągają się na ogromnych powierzchniach.

 

Dzięki Bieszczadom można się znaleźć również bliżej nieba. Właśnie tu znajduje się Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”, będący jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce. Stąd można więc dostrzec ogrom kosmosu – gwiazdy i mgławice, których przy mnóstwie sztucznych świateł nie sposób zobaczyć.

Ekscytująca lokalna kultura

Jednym z obowiązkowych punktów wyprawy w Bieszczady jest odwiedzenie Ustrzyk Dolnych. To tutaj poznamy kulturę lokalnych górali. Ich historię przybliży nam Muzeum Młynarstwa i Wsi.

Kultura niechybnie wiąże się również z lokalnymi wytworami. Znajdą tu coś m.in. smakosze piw – browar Ursa Maior to jedyny w regionie zakład wytwarzający ten złoty trunek. Możemy poznać kilka jego najróżniejszych odsłon, a także zgłębić tajemnice browarników, którzy tworzą swoje produkty z pasją i oddaniem.

Mało? Jest tego znacznie więcej!

Trudno wymienić wszystkie atrakcje, które czekają na turystów z całego świata w Bieszczadach. Bez wątpienia to także różne szczyty jak Krzemieniec. Z drugiej strony jest tu też piękne jezioro Solińskie, które kusi nie tylko do pływania, ale również wypraw kajakiem lub żaglówką, a także możliwością zobaczenia starej zapory.

Niezależnie, czy szukamy kontaktu z naturą, czy też kochamy poznawać kultury niby tak nam bliskie, a jednocześnie tak nieznane i wyjątkowe – warto się wybrać w Bieszczady.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->