Wychowywanie dzieci po rozwodzie

Nie ma chyba wśród nas osoby, która nie znałaby kogoś, kto w dzieciństwie doświadczył rozwodu swoich rodziców. Rozejście się mamy i taty zawsze jest niezwykle trudnym i emocjonującym wydarzeniem w życiu dzieci, bez względu na wiek. Jeśli sam jesteś rodzicem w trakcie lub po rozwodzie, koniecznie sprawdź najważniejsze kwestie, które musisz mieć na uwadze, wychowując swoje pociechy.

Spis treści

1. Nie okłamuj, ale miej na uwadze wiek dziecka.

W sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się o zakończeniu związku, na pewno należy dzieciom powiedzieć prawdę, jednak pamiętając, aby dostosować ją do wieku maluchów. Dzieci nie muszą znać wszystkich szczegółów – w większości przypadków zupełnie wystarczające jest poinformowanie, że chociaż mama i tata nie są już razem, to wciąż tak samo mocno kochają swoje potomstwo.

2. Zrezygnuj z walki w obecności dziecka.

Wszelkiego rodzaju trudne rozmowy, a już na pewno kłótnie, powinny odbywać się z dala od oczu oraz uszu pociech. W takich sytuacjach najczęściej nie panujemy nad emocjami, wymawiając mnóstwo słów, których dzieci nie powinny słyszeć. Być może warto też poszukać profesjonalnej pomocy u psychoterapeuty.

3. Nie mów negatywnych rzeczy o drugim rodzicu.

Po rozwodzie wiele osób ma nieodpartą pokusę mówienia negatywnych rzeczy o swoim partnerze. Jednak nie jest to właściwe zachowanie, w szczególności w obecności dzieci. Dlatego staraj się trzymać nerwy na wodzy, pamiętając, że Twoja pociecha wciąż nosi w sercu miłość do swojego taty czy swojej mamy.

4. Rozmawiaj z dzieckiem otwarcie.

Rozwód to niezwykle trudne wydarzenie, które dziecko może bardzo przeżyć. Dlatego przede wszystkim musisz uświadomić mu, że nie jest ono powodem takiej sytuacji. Co więcej, staraj się jak najwięcej otwarcie rozmawiać ze swoją pociechą. Jeśli dziecko poczuje się bezpiecznie, szybciej dostosuje się do nowej sytuacji.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: