Skąd w nas potrzeba ryzykowania?

Sporty ekstremalne zdecydowanie nie pozostają w kręgu zainteresowań wszystkich ludzi. Tylko niektórzy poszukują skrajnych odczuć i niezwykłych wrażeń. Co sprawia, że w niektórych ludziach rodzi się potrzeba podejmowania ryzyka? Co chęć ryzykowania mówi o cechach charakteru?

Człowiek podejmujący ryzyko zwykle zaspokaja jedną z podstawowych potrzeb takich jak władza, poczucie bezpieczeństwa, akceptacja czy status. W zależności od uwarunkowań charakterologicznych człowieka, poprzez uprawianie sportów ekstremalnych można poczuć się na przykład docenionym przez innym. Podejmując ryzyko mamy szansę zwrócenia na siebie uwagi innych. Decydując się na skrajne wrażenia robimy to, do czego nie każdy jest zdolny, dlatego możemy się wyróżnić.

Ryzyko uzależnienia od adrenaliny

Podejmowanie ryzyka w warunkach ekstremalnych nie zapewnia poczucia satysfakcji na dłuższą metę. Tak naprawdę jedynie w danej chwili możemy poczuć się spełnieni. Co ważne częste uprawianie niebezpiecznych dyscyplin sportowych może skutkować uzależnieniem od adrenaliny. Gdy hormon ten się wydziela, następują blokada produkcji serotoniny, odpowiadającej za poczucie szczęścia. W efekcie po każdym kolejnym ryzyku przychodzi ochota na kolejne. Sport ekstremalny stanowi wyzwanie, a nie zagrożenie, które korzystanie wpływa na samopoczucie w konkretnym momencie, jednak w dłuższej perspektywie powoduje odczucie nieładu i chaosu, zarówno w sferze duchowej, jak i cielesnej – adrenalina staje się niezbędna, by funkcjonować.

Odpowiednie przygotowanie do ekstremalnych wyczynów

Po każdym ekstremalnym przeżyciu warto zadbać o dobrą regenerację, nie tylko fizyczną, ale także psychiczną. Jeżeli nie zadbamy o dobrą kondycję po ekstremalnym wyczynie, kiepskie samopoczucie skłoni nas do podjęcia kolejnego ryzyka – z tęsknoty za adrenaliną.

Do ekstremalnego sportu trzeba być dobrze przygotowanym. Wypada zadbać o stan psychiczny oraz formę fizyczną – pod okiem psychologia, dietetyka, fizjoterapeuty oraz trenera.

Wyczynowe sporty co do zasady częściej uprawiają ludzie, którzy w dzieciństwie nie byli wystarczająco doceniani przez rodziców. Chęć podejmowania ryzyka to także chęć udowodnienia swojej wartości nie tylko sobie, ale przede wszystkim innym. Niejednokrotnie poszukiwanie skrajnych wrażeń to próba zaspokojenia niezaspokojonych potrzeb sprzed lat.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->