Jakie czynniki przeważnie wywołują depresję?

Uczucie przygnębienia od czasu do czasu jest naturalne. Mimo to, kiedy smutek się utrzymuje, możesz zacząć się zastanawiać, czy stoi za tym coś więcej. Chociaż depresja jest jednym z najłatwiej uleczalnych schorzeń psychicznych, szanse na nawrót po pierwszym poważnym epizodzie depresyjnym nie są rzadkie.

Objawy nawrotu

W rzeczywistości ludzie, którzy przeszli poważny epizod depresyjny, mają 60% szans na kolejne. Jeśli miałeś dwa napady depresji, szanse te wzrastają do około 70%. Trzy lub więcej epizodów depresji, a liczba ta wzrasta do około 90%. Zrozumienie, co może wywołać nawrót i wiedza o tym, co zrobić, jeśli tak się stanie, pomoże Ci poradzić sobie z depresją.

Martwienie się o nawrót może utrudnić rozpoznanie, kiedy masz zdrową reakcję emocjonalną. Jeśli stale wypatrujesz objawów depresji, możesz łatwo założyć, że każde negatywne uczucie poprowadzi Cię ku tej drodze.

Objawy nawrotu depresji są takie same, jak te związane z ciężkim zaburzeniem depresyjnym, ale nawracają, gdy poprzednie objawy depresji były w remisji przez co najmniej kilka miesięcy.

Symptomy, których doświadczasz podczas nawrotu, mogą być za każdym razem inne. Obejmują one:

 • depresyjny nastrój,
 • znaczna utrata zainteresowania zajęciami lub przyjemnością,
 • utrata masy ciała lub przyrost masy ciała niezwiązany z dietą,
 • zmiany apetytu,
 • trudności z koncentracją, myśleniem lub kłopotami z podejmowaniem decyzji,
 • poczucie winy lub bezwartościowości,
 • zmiany nawyków snu,
 • spowolniona mowa i ruchy widoczne dla innych,
 • zwiększony niepokój,
 • drażliwość,
 • myśli o śmierci, lub samobójstwie lub próby samobójcze.

Objawy te są zwykle obecne przez cały dzień, prawie codziennie, przez co najmniej 2 tygodnie. Jeśli objawy zostaną zignorowane lub nieleczone, mogą powodować problemy w pracy, domu i szkole.

Wyzwalacze nawrotu depresji

Wiedza, na jakie objawy należy zwracać uwagę, to tylko jedna z części rozpoznania nawrotu depresji. Zrozumienie wyzwalaczy lub tych rzeczy, chwil i wydarzeń w życiu, które mogą spowodować nawrót, jest również ważne.

Zmiany rodzinne

Rozwód, śmierć bliskiej osoby lub usamodzielnienie się dzieci mogą być stresującymi zmianami rodzinnymi.

Czasami dodanie członków rodziny może nadwyrężyć codzienne życie. Na przykład wprowadzenie starszego członka rodziny w celu opieki może być bardzo wymagające emocjonalnie i fizycznie.

Zmiany hormonalne

Dojrzewanie, ciąża i menopauza mogą być jednymi z najbardziej stresujących momentów zmieniających życie.

Te fazy nie tylko reprezentują znaczące zmiany hormonalne w organizmie, ale piętno wokół nich może doprowadzić do problemów psychicznych.

Stres zawodowy lub finansowy

Utrata pracy lub niemożność opłacenia rachunków to stres, który jest w stanie intensywnie oddziaływać na człowieka. Tyczy się to też zmiany profesji, krytyki ze strony przełożonych czy konieczności zmierzenia się z nowymi obowiązkami zawodowymi.

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – HH24

Podsumowanie

Depresja może być wywołana różnymi sytuacjami życiowymi, które wywołują w nas silne negatywne emocje. Jeśli przeczuwamy u siebie możliwość występowania depresji, to czym prędzej poszukajmy diagnozy u specjalisty.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: