Wpływ uzależnienia na dzieci

Rodzice są przykładami dla każdego dziecka. Kiedy dzieje się z nimi coś niewłaściwego i złego, dzieci nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. W końcu jeśli ta osoba, która powinna ich chronić, zaczyna się dziwnie zachowywać i ma problemy, dziecko dostrzega, że równowaga jest zachwiana. I nie potrafi znaleźć jej samodzielnie.

Spis treści

Emocje dziecka

Co czuje dziecko osoby uzależnionej? Przede wszystkim takie negatywne emocje jak opuszczenie oraz złość. Z jednej strony brakuje mu oparcia w rodzicu, a z drugiej – jest wściekłe na to, że dorosły nie potrafi sobie poradzić i ma jakieś problemy. Dziecko wymaga, by wszystkie kłopoty szybko zostały naprawione i by wróciła równowaga.

Dorosłe dziecko

Często dochodzi do sytuacji, w której dziecko zaczyna zajmować się domem, opiekować swoimi braćmi i siostrami, a nawet rodzicem. Dziecko musi podejmować trudne decyzje i traci czas przeznaczony dla siebie i na naukę. Obowiązki tego rodzaju sprawiają, że dziecko jest nadmiernie obciążone i może popaść w depresję.

Zwrócenie uwagi

Dziecko będzie chciało zwrócić na siebie uwagę. Myśli, że to sprawi, iż dorosły wróci do właściwego stanu i zacznie się nim opiekować. Z tego powodu możemy obserwować jak dzieci zaczynają się źle zachowywać, uprawiać hazard, pić alkohol albo łamać prawo.

Jak pomagać?

Co zrobić z dzieckiem, które przeżywa tego rodzaju doświadczenia? Ważne jest tutaj uświadomienie dziecka, że nie ponosi winy za błędy rodziców oraz za to, co się dzieje w rodzinie. Istotne jest także to, by sytuacja wokół dziecka ustabilizowała się. Terapia jest pierwszym krokiem, często warto także przenieść dziecko do bardziej stabilnej części rodziny, gdzie będzie mogło czekać na to, aż wszystko wróci do normy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu uzależnień? Zapraszamy na stronę naszego Partnera – Klinika OAZA

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->
Z tej kategorii mogą
Cię zainteresować również: