Początek studiów, czyli jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Wyjazd na studia zapewne mocno Cię ekscytuje, ale niesie ze sobą też pewne obawy. Jak sobie z nimi poradzić i ułożyć życie w zupełnie nowy sposób niż dotychczas? Zapoznaj się z kilkoma radami, które pomogą Ci łatwiej przetrwać na pierwszym roku studiów.

Rozplanuj swój czas

Od teraz Twój życie będzie wyglądać nieco inaczej. Niekoniecznie każdy dzień musi zaczynać się wczesną pobudką, wyjściem do szkoły i popołudniowym odrabianiem lekcji. Zajęcia możesz o różnych godzinach, nawet późnym popołudniem, dlatego warto zorganizować swój czas właśnie w oparciu o plan zajęć. Zorganizuj sobie planer i zapisz w nim godzinnych wszystkich zajęć na uczelni.

Życie studenta to nie tylko zajęcia i nauka

Oprócz chodzenia na zajęcia na pewno będziesz mieć do roboty wiele innych ciekawych rzeczy, np. koła naukowe, aktywność fizyczna czy wreszcie studenckie imprezy – na to wszystko na pewno nie może zabraknąć czasu. A może chcesz zacząć zarabiać swoje pieniądze, aby zapewnić sobie lepszy start i odciążyć nieco finansujących Cię rodziców? Na to wszystko naprawdę można znaleźć czas, wystarczy, że rozpiszesz swój plan tygodnia. Wtedy na pewno będziesz mieć satysfakcję z postępów w nauce, realizowania się z na różnych innych polach oraz zażywania odrobiny rozrywki, której młodzi tak bardzo potrzebują.

Zadbaj o swój budżet

Kwestia studenckiego budżetu urosła już do rangi legendy. Ale czy rzeczywiście student musi jeść kanapki z samym keczupem? Niekoniecznie – wszystko jest kwestią przemyślanego zarządzania pieniędzmi. Pierwszy miesiąc może być szczególnie trudny, choćby z tego względu, że nie wiesz, ile będzie kosztować Cię życie, a także dlatego, że odbędzie się wtedy wiele integracyjnych imprez. Wykorzystaj ten czas na ustalenie, ile pieniędzy przeznaczasz na mieszkanie i podstawowe potrzeby, a następnie wydziel sobie kwoty na własne przyjemności. Jesteśmy pewni, że dzięki temu bez problemu przetrwasz cały rok akademicki, a może nawet uda Ci się coś odłożyć.

Znajdź czas dla siebie

Znów wracamy do zarządzania czasem, ale ten punkt jest dla młodego człowieka naprawdę ważny. Oczywiście zaliczenie roku z dobrymi stopniami to priorytet. Pierwsza praca i własne zarobki to także duża lekcja odpowiedzialności i dorosłości, ale pamiętaj, że jesteś młodą osobą. Musisz znaleźć czas na rozrywkę – czy to studenckie imprezy, czy uprawianie jakiegoś sportu, czy też koncerty, kino lub inne tego typu rozrywki. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli Ci się zrelaksować i ze świeżą głową podchodzić do obowiązków.

Utrzymuj dobre relacje z ludźmi

Pamiętaj o tym, że pozytywne nastawienie do ludzi pomoże Ci łatwiej przejść przez cały rok akademicki. Życzliwość i przyjazne usposobienie na pewno zaowocują, kiedy z różnych powodów będziesz potrzebował notatek do skserowania, pomocy w nauce czy zamiany w grafiku w pracy. Dzięki znajomościom może udać Ci się znaleźć lepszą dorywczą pracę. Ludzie, którym okażesz sympatię, na pewno będą chętnie Ci pomagać w razie potrzeby.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:

No votes so far! Be the first to rate this post.

-->